Replik: "Lyft in fokusbiblioteken på dagordningen"

7 sep 2020 • 2 min

Debatten om skolbiblioteken i Linköping fortsätter. Beslutet om ny organisation för fokusbiblioteken fattades av tjänstemän, men borde lyftas till politisk nivå, skriver Miljöpartisterna Cecila Gyllenberg-Bergfasth och Rebecka Hovenberg.

Rebecka Hovenberg, gruppledare för Miljöpartiet i Linköping. Foto: Linköpings kommun

Under sommaren har flera debattörer lyft sina farhågor kring den nya organisationen av fokusbiblioteken, där skolbibliotekschefen tas bort och fokusbiblioteken ska arbeta på 3-årsavtal. Från Miljöpartiets sida delar vi den oro som det ges uttryck för, eftersom vi ser fokusbiblioteken som ett viktigt verktyg för kommunens kompensatoriska uppdrag och för en jämlik skola.

Barn som läser ökar sitt ordförråd, blir mer kreativa och förbättrar sin förmåga att känna empati. En bra bok låter oss uppleva tider, platser, livsöden och spänning som vi annars inte hade kommit i kontakt med. Många barn får med sig det hemifrån, men för de som inte får det fyller skolbiblioteken det tomrummet och bibliotekarierna spelar en viktig roll i att stötta dessa elever att öka sin läsförmåga.

Linköpings satsning på skolornas bibliotek enligt modellen fokusbibliotek har varit en framgångssaga som bland annat lett till att 14 av kommunens skolor utnämnts till ”skolbibliotek i världsklass”. Ingen annan kommun har haft så många utnämningar som Linköping. Därför ställer vi oss mycket frågande till varför beslutet om att frångå det framgångsrika arbetssättet tagits.

Cecilia Gyllenberg-Bergfasth, ledamot i barn- och ungdomsnämnden för Miljöpartiet i Linköping.

Tidigare har en skolbibliotekschef ansvarat för verksamheten. I den nya organisationen plockas den tjänsten bort och ersätts av en samordningstjänst på 20 % där också respektive skolas rektorer tar över ansvaret för biblioteket. Biblioteken kommer att drivas med treårsavtal vilket ytterligare riskerar att långsiktigheten försvinner. Hur kommer skolorna kunna säkerställa att det finns kompetens, likvärdighet och långsiktighet om hela beslutet baseras på ekonomi och vilja?

Miljöpartiet anser att ett så här viktigt beslut behöver fattas politiskt och inte delegeras till förvaltningen. Barn- och ungdomsnämnden behöver ta ett omtag om fokusbiblioteken och bestämma viljeinriktning, annars riskerar Linköping att bli en kommun utan långsiktig plan där skolbiblioteksverksamheten blir beroende av hur insatta och intresserade enskilda rektorer är av skolbibliotek, samt hur väl insatta de är i bibliotekslagen. Rektorer gör ett stort och viktigt arbete och det blir en extra börda på dem att kräva att de även ska vara väl insatta i biblioteksvärlden.

Vi uppmanar därför Alliansen att ta ledartröjan och lyfta in fokusbiblioteken på dagordningen för ett politiskt beslut. Som fokusbibliotekarierna själva så klokt formulerade det: Varför laga något som inte är trasigt? Vi instämmer helt och vill dessutom lägga till ”Framförallt när lagningen riskerar att trasa sönder en väl fungerande och otroligt viktig verksamhet”.

Cecilia Gyllenberg-Bergfasth (MP), ledamot i Barn- och ungdomsnämnden

Rebecka Hovenberg, gruppledare Miljöpartiet Linköping

Läs mer: Protester mot att skolbibliotekschef plockas bort

Fler inlägg i debatten om fokusbiblioteken i Linköping:

Fokusbibliotekarierna: Varför laga något som inte är trasigt?

Erik Östman (M): Förändringar krävs för fler fokusbibliotek

Katarina Tollbäck: Välfungerande verksamhet kräver övergripande styrning

Catrin Eriksson: Fokusbiblioteken starka tillsammans

0 kommentarer

Senaste nytt

Nyheter

Läsning i fokus på årets bokmässa

Hur kan biblioteken bli en farligare plats? De är en av frågorna som ställs på höstens bokmässa som med lästält, drakar och dragqueens och kändisar som läser sagor vill locka barn och unga till mässan.

8 jun 2023 • 2 min

Nyheter

Prisas för sin innovativa kraft

Katarina Standár utses till Årets informationsspecialist 2023. Hon har utvecklat bibliotekets varumärke och hittat nya vägar för open access-frågor. ”Handlar om tillgängliggörande på bibliotek.”

8 jun 2023 • < 1 min

Almedalen

Vi ses i Visby!

Torsdagen den 29 juni handlar det om bibliotek i Almedalen. Tillsammans med Biblioteken på Gotland och Svensk biblioteksförening arrangerar Biblioteksbladet en heldag med samtal och debatt på Almedalsbiblioteket. Här är programmet.

7 jun 2023 • 2 min

Digitalisering

Skrytsam AI för dialog med ungdomar

Uno är lite som Karlsson på taket; skämtsam, skrytsam och allmänt dryg. Personligheten på Tiotrettons nya AI-robot är väl uttänkt, för betona för ungdomarna att allt som kommer från robotar inte är att lita på.

5 jun 2023 • 3 min

Nyheter

Skarpt och smart eller ett övertramp?

"Sista veckan innan löning! Vi har fyllt på skåpet i entréhallen med utgallrade böcker", skrev Högsbo bibliotek på Instagram intill en bild av böcker av Lena Andersson som sorterats ut. En oskyldig kommentar till författarens uppmärksammade artikel om hungrande barn? Eller ett oförsvarligt agerande av ett folkbibliotek?

25 maj 2023 • 4 min

Nyheter

Många biblioteksanställda kritiska till anmälningsplikt

En stor del av de som är anställda på bibliotek är mycket kritiska till Tidöförslaget om att offentliganställda ska vara skyldiga att anmäla papperslösa. Fackförbundet Dik har frågat sina medlemmar och bara en liten del av de svarande tycker att förslaget är bra.

24 maj 2023 • < 1 min