Prenumerera på vårt nyhetsbrev
De viktigaste nyheterna direkt i din inkorg!
25 jun 2024 • 2 min
För andra året blir det en heldag i Almedalen med samtal och debatt om bibliotek. Det kommer att vara tätt, intensivt och intressant – men varför vill inte Paris Liljestrand kommunicera med landets bibliotekarier?
Kulturministern har tackat nej till Biblioteksarenan i Almedalen och även till en inspelad intervju med Biblioteksbladet. "Hoppas hon griper nästa tillfälle", skriver Thord Eriksson.
När Ulf Kristersson bildade sin regering i oktober 2022 var valet av kulturminister oväntat och namnet Parisa Liljestrand okänt för de allra flesta. Men hennes rötter i den handlingsinriktade kommunpolitiken i kombination med studier i litteraturvetenskap och en bakgrund som lärare i bland annat svenska, antydde att hon kanske kunde ha ett intresse för biblioteken.
Det har hon i så fall lyckats dölja väl.
Regeringsskiftet ägde rum i ett skede när det betydelsefulla anslaget till stärkta bibliotek var på väg att fasas ut och frågorna var många kring vad som skulle komma i stället. Av bland annat det skälet bad vi omgående om att få intervjua henne, en fråga som sedan har upprepats igen och igen och igen.
Svaret har alltid varit detsamma: nej, det finns ingen tid, men varsågod här är en skriftlig kommentar.
Det är inte obligatoriskt att låta sig intervjuas av en mindre branschtidskrift, men att kulturministern så konsekvent nobbar är ändå underligt. Vår målgrupp – för er som inte följer oss kontinuerligt: kärnan består av medlemmar i Svensk biblioteksförening – är omhuldad, nästintill sönderkramad; vem älskar inte bibliotek och sin barndoms bibliotekarie? Men därifrån till att svara på relevanta frågor verkar steget ändå vara långt.
Jag hade hoppats att Parisa Liljestrand skulle ställa upp vid våra samtal i Almedalsbiblioteket på torsdag. Att hon till exempel skulle vara angelägen om att prata om folkbibliotekens haltande ekonomiska situation. Eller om följderna av en eventuell lag som hennes regering har ingått en överenskommelse med Sverigedemokraterna om att införa, som skulle göra bibliotekarier och andra offentligt anställda skyldiga att anmäla papperslösa till polisen.
Men det blev ännu ett nej i raden.
Men att hon inte ens hade tio minuter över för en i förväg filmad intervju, att visa i samband med något av samtalen, berodde förmodligen inte bara på att hennes kalender var överfull.
Kanske tycker Parisa Liljestrand att den slutsatsen är orättvis? I så fall hoppas jag att hon griper nästa tillfälle att göra klart detta för mig eller någon av tidningens medarbetare, för vi kommer att upprepa vår intervjuförfrågan.
Efter semestern har nästan halva tiden gått av den här regeringsperioden. Återstår att se om 24 månader av nobbade frågor kommer att följas av lika många på samma tema, eller om Parisa Liljestrand till slut ställer upp på en intervju.
Till dess önskar jag fina dagar i Almedalen och en underbar sommar.
”Jag hoppas att politikerna inser betydelsen av starka och välfinansierade bibliotek i ett demokratiskt samhälle. Därför planerar vi möten i landet för att påverka lokalt och nationellt”, skriver Silvia Ernhagen, Svensk biblioteksförenings generalsekreterare.
5 dec 2025 • 2 min
I nya numret av Biblioteksbladet tittar vi närmare på appen Tiktok och taggen Booktok. Hur ställer sig cheferna för landets folkbibliotek till appen, som av säkerhetsskäl inte tillåts i många kommuner – är det värt risken trots att appen väcker läslust?
4 dec 2025 • 2 min
Varför åkte Biblioteksbladet till Ukraina? Frågan ställdes i schweiziska Bern på tisdagskvällen under en vernissage med tidningens bilder, tagna av Åke Ericson.
3 dec 2025 • 2 min
I våras skrev Biblioteksbladet om det kontroversiella konservativa biblioteket i Berlin. Nu har ett av Tysklands största biblioteksnätverk, GBV, bestämt sig för att kasta ut biblioteket från nätverket.
1 dec 2025 • < 1 min
Skolor erbjuds köpa bibliotekstjänster. Jag har en budget för mitt bibliotek, skriver skolbibliotekarien Viktoria Reuterskiöld. "Den ska förstås, så långt som möjligt, gå till litteratur och inte till utomstående företag."
28 nov 2025 • 2 min
KB bjuder in till dialog. Initiativet är ett led i regeringsuppdraget att ta fram en gemensam standard för digitala böcker.
27 nov 2025 • 2 min
Bodleian library i Oxford är ett av världens mest ansedda bibliotek. Namnet har nu lånats ut till en tillverkare av gin – som också vill skapa ”skräddarsydda ginsorter för bibliotek i Sverige”.
26 nov 2025 • 2 min
Sverige rustar och det gäller även Försvarsmaktens biblioteksverksamhet. Sedan i augusti är informationsspecialisten Ann-Christin Karlén Gramming bibliotekssamordnare.
25 nov 2025 • 2 min
Att transportera föremål i skydd är den lösningen regeringen framhåller för att skydda kulturarv i krig. Det utgår från förlegade erfarenheter, anser Lars Ilshammar. Lösningen finns istället i två utredningar om digitalisering som sedan länge bereds på kulturdepartementet, anser han.
24 nov 2025 • 4 min
Utbildningen Mediemedveten har tagits fram av Mediemyndigheten med hjälp av bland andra KB och Svensk biblioteksförening. "Vi brukar säga att det här är vår tids läs- och skrivkunnighet."
21 nov 2025 • 2 min
Ordet är fritt, så heter den kampanj som biblioteken i Jämtland/Härjedalen, Norrbotten, Västerbotten och Västernorrland nu har lanserat. Tanken är att uppmärksamma bibliotekens demokratiska uppdrag.
20 nov 2025 • 2 min
Biblioteksbladets temanummer om Ukraina får internationell uppmärksamhet. I början av december öppnar en fotoutställning i den schweiziska huvudstaden Bern med tidningens bilder, tagna av Åke Ericson. Samtidigt arrangeras en konferens om hur ukrainska bibliotek och författare påverkas av Rysslands anfallskrig.
19 nov 2025 • 2 min
0 kommentarer