Silvia Ernhagen: "Vi får inte bli avtrubbade nu"
16 maj 2025 • 2 min
Vi får inte bli avtrubbade nu, vi får inte vänja oss vid kriget eller acceptera inskränkt yttrandefrihet. Vi måste fortsätta att stödja och värna våra bibliotek och kulturinstitutioner och deras breda demokratiska uppdrag.

Silvia Ernhagen om det fria ordet i Ukraina och på andra platser.
Allt sedan Rysslands invasion av Ukraina 2022 har det kommit rapporter om att kulturinstitutioner skadats eller förstörts, däribland bibliotek och museer. Från våra kollegor i Ukraina hör vi om behovet av litteratur för att ersätta bibliotekens bestånd som tidigare dominerats av böcker på ryska. Det handlar också om att ge en stunds paus i vardagen. En tid för njutning, intag av nya perspektiv, kunskap, glädje och fantasi. Och detta ser vi alltså nu vara en del av en medveten strategi – att slå sönder ett lands kulturella infrastruktur. För när bibliotek och museum förstörs, försvinner inte bara byggnader, utan också berättelser, språk och identiteter.
Det är en väldigt oroande trend av systematiska attacker mot kulturinstitutioner som görs för att kontrollera och omforma samhällen.
Jag är väldigt stolt över att Biblioteksbladet har varit på plats i Ukraina för att träffa några av alla de människor som fortsätter sitt arbete med kultur, bibliotek och läsning trots kriget och för att bidra till rapporteringen om vad som sker där. Att få ta del av deras vardag, deras kamp och vilja att bevara det fria ordet ger både perspektiv och hopp. Det påminner oss också om att bibliotek fungerar som mötesplatser för motstånd och sammanhang.
Det är inte bara i Ukraina vi ser förstörelsen. Även från Gaza finns rapporter om liknande mönster. Bibliotek och kulturarv har blivit måltavlor, men hoten mot bibliotek begränsar sig inte enbart till krigszoner. I USA påverkas bibliotekens verksamhet på olika sätt. Böcker förbjuds, bibliotekarier hotas och museer pressas att censurera innehåll. Det är inte heller en slump att president Trump drar in federal finansiering till biblioteken och försöker styra vad som får visas på museum och vad som måste bort. Det är en väldigt oroande trend av systematiska attacker mot kulturinstitutioner som görs för att kontrollera och omforma samhällen. Genom att rikta in sig på bibliotek och museer försöker man inte bara tysta röster, utan också omdefiniera kollektiva minnen och identiteter.
Vi får inte bli avtrubbade nu. Vi får inte vänja oss vid krigets närvaro eller acceptera inskränkningar i yttrandefriheten. Biblioteken ska främja tillgång till kunskap och kultur, och det är ett uppdrag som är mer relevant än någonsin. Därför måste vi fortsätta att stödja och värna våra bibliotek och kulturinstitutioner och det breda demokratiska uppdrag de har. De är inte bara hus som rymmer böcker och konst, de är också viktiga institutioner för ett fritt och öppet samhälle.
Senaste nytt

Hat och hot, AI och skolbibliotek – se samtalen från Almedalen
Nu går det att se ett urval av paneldiskussionerna på Biblioteksarenan, scenen för biblioteksfrågor under årets Almedalsvecka. Med det önskar vi trevlig sommar!
3 jul 2025 • < 1 min

Samtal om samhälle, demokrati och bibliotek i Visby
Hur påverkas demokratin när studieförbunden måste dra ner på en tredjedel av verksamheten? Och är det okej att förolämpa varandra på nätet? Det och många fler frågor debatterades på Biblioteksarenan i Almedalen.
27 jun 2025 • 4 min

Stockholms satsning – frö till nationell e-plattform?
Biblioteket Play startades för att Stockholms stadsbiblioteks program skulle nå utanför det fysiska rummet. Målet är att det ska bli en gemensam plattform för biblioteken i Sverige.
27 jun 2025 • 4 min

Små resurser för att skydda kulturarvet
Underhållet är eftersatt på Ukrainas ledande nationalbibliotek. Behovet av digitalt bevarande är stort, men det stöd som har getts hittills är som droppar i havet.
25 jun 2025 • 5 min

Lag om säkerhet kan försvåra för bibliotek
2024 fanns det 342 integrerade folk- och skolbibliotek i Sverige. Frågan är hur många av dessa som påverkas när den nya lagen om säker skola börjar gälla den 1 juli.
24 jun 2025 • 3 min

Biblioteket öppet när campus stänger till följd av demonstrationer
Campus Blåsenhus på Uppsala universitet har flera gånger stängt för allmänheten på grund av att demonstranter tagit sig in. Då har biblioteket behövt påminna om att bibliotek ska vara öppna för alla.
23 jun 2025 • 3 min

Rysk litteratur förbjuds i Ukraina
Nästan 600 böcker i Ukraina har förbjudits för att de anses innehålla rysk propaganda. ”Syftar till att likvidera Ukrainas självständighet.”
19 jun 2025 • 2 min

Subtil underbemanning hotar tryggheten
För många symboliserar bibliotek det goda samhället. Men för att det ska fortsätta vara så måste all bibliotekspersonal arbeta under rimliga villkor, skriver Leodan Rodriguez.
18 jun 2025 • 3 min

En hel dag om bibliotek på Almedalens finaste scen
Biblioteksarenan är politikerveckans plats för samtal om bibliotek och frågor som rör dem. Notera onsdagen den 25 juni på Almedalsbibliotekets barnavdelning.
17 jun 2025 • < 1 min

Föreningen: Stora luckor i AI-kommissionens förslag
Svensk biblioteksförening uppskattar att AI-kommissionen ser bibliotekens potential när Sveriges befolkning ska folkbildas om AI. Men viktiga behov och utmaningar nämns inte ens i förslaget, skriver föreningen i sitt remissyttrande.
16 jun 2025 • 2 min

Bokprat ger hopp och känsla av normalitet
Ukrainska författare åker med böcker till bibliotek på krigshärjade och tidigare ockuperade platser. Biblioteksbladet var med på en resa i Tjernihiv-regionen.
16 jun 2025 • 11 min

Prisas för uppsats om skolbibliotek – ”Finns stora luckor”
Skolbibliotekarien och studenten Peter Frövik gick bort 2024. Till hans minne har nu ett uppsatspris instiftats. Lovisa Thelander är den första mottagaren.
13 jun 2025 • 2 min
0 kommentarer