Fabel hjälper barnen att hitta under meröppet
19 feb 2019 • 2 min
Svedala bibliotek i Skåne har tagit fram en maskot och färgkoder för att fler barn ska få lättare att hitta i biblioteket under meröppet.


Från huvudentrén in till barnavdelningen på Svedala bibliotek finns det numera små fotspår i golvet. Väl framme vid barnavdelningen möter besökarna en brunhårig liten maskot med rosa nos och nyfiken uppsyn. Maskoten heter Fabel och hälsar välkommen. Han finns även placerad ute vid bokhyllorna för att ge boktips.
Det här är Svedala biblioteks nya satsning för att få fler barn att hitta i biblioteket när det är meröppet och ingen personal är på plats.
– Vi behövde utveckla barnperspektivet under meröppet. Även om det är 18-årsgräns på meröppet så kommer många barn med sina familjer, vi ville att de skulle få hjälp att hitta rätt eftersom föräldrarna inte alltid kan hjälpa dem, säger Eva Thorgilsson, kultur- och bibliotekschef.
Maskoten riktar sig framför allt till barn mellan 7-12 år. Inspirationen har hämtats från hur museerna jobbar med att få besökare att hitta i museet på egen hand.
– Museerna har kommit så otroligt långt när det gäller pedagogik mot barn, säger Eva Thorgilsson.
Men det var svårare än de trodde att ta fram en maskot. En konstnär skissade på olika förslag men bibliotekspersonalen och barnen var inte överens om vilket förslag som var bäst.
– Vi tyckte att maskoten skulle ha attityd men barnen ville att den skulle vara gullig och att man skulle få krama den, säger Eva Thorgilsson och berättar att man till slut enades om ett uttryck som alla blev nöjda med.
I kommunen finns tre folkbibliotek varav två redan har meröppet och det tredje är på gång att införa det. Maskoten kommer att finnas på alla bibliotek.
Biblioteket har också haft en workshop med barn för att få mer information om hur de lättare skulle kunna hitta rätt i biblioteket. Ett resultat från workshoppen är att facklitteraturen inne på barnavdelningen nu har färgkodats.
Läs mer:
http://biblioteksbladet.test/meroppet-okar-explosionsartat/
http://biblioteksbladet.test/enkat-meroppet-ar-ovarderligt-for-anvandandet/
http://biblioteksbladet.test/forskare-om-meroppet-hall-koll-pa-jamlikhetsfragorna/
Senaste nytt

Varnar biblioteken för Tiktok
Stadsbibliotekarien i Stockholm, Daniel Forsman, uppmanar sina kollegor i Bibliotekssverige att fundera över hur man använder den kinesiska plattformen Tiktok.
7 feb 2023 • 3 min

Höga elpriser leder till färre turer för bokbussen
De höga elkostnaderna tvingar kultur- och fritidsförvaltningen i Malung-Sälen till stora besparingar. För biblioteket leder det till strypt vikariepott och färre turer för bokbussen.
7 feb 2023 • 2 min

SKR: ”Tuffa år framför oss”
Liksom all kommunal verksamhet drabbas även biblioteken i det svåra ekonomiska läget, säger SKR:s chefsekonom Annika Wallenskog. "Det är så här det ser ut just nu."
7 feb 2023 • 3 min

2023 ett magert år för folkbiblioteken
Resurserna för nästan 90 procent av landets folkbibliotek har krympt 2023, visar Biblioteksbladets årliga enkätundersökning. Skälet är nedskurna budgetar, hög inflation eller både och.
6 feb 2023 • 2 min

Använder spel för att nå biblioteksmålen
Spel- och spelkultur står i fokus för ett nytt expertnätverk. Målet är att höja kunskapsnivån på medlemmarna i Svensk biblioteksförening.
2 feb 2023 • 2 min

Iflas ordförande skjuter på budbäraren
Avslöjandena om rötan inom Ifla fortsätter att ge eko. Den tyska tidningen BuB ägnar sin senaste utgåva åt historien och publicerar en intervju där Ifla-ordföranden Barbara Lison både bekräftar viktiga uppgifter och försöker undergräva Biblioteksbladets trovärdighet.
1 feb 2023 • 3 min
”Vi blev förvånade över Lotta Edholms svala intresse”
”Vi måste prata om skolbibliotek”, skriver 1613 personer i ett öppet brev till Lotta Edholm. Igår träffade brevets initiativtagare skolministern. De är frågande över bemötandet de fick.
31 jan 2023 • 3 min

Författare varnas för BTJ-tjänst
I höstas lanserade BTJ sin nya tjänst för författarbesök på bibliotek. Nu varnar Författarcentrum sina medlemmar för att använda den. ”Vi oroar oss för en urholkning av arvodesnivåerna.”
31 jan 2023 • 3 min

Öppet brev till Lotta Edholm: Vi måste prata om skolbiblioteken!
1613 personer från förlag, bibliotek, akademi och fackförbund skriver till skolministern: "En skola är en skola först när alla elever har ett skolbibliotek som är bemannat med en utbildad skolbibliotekarie."
30 jan 2023 • 2 min
Snart dags att söka Stärkta bibliotek – för sista gången
Alla landets kommuner har någon gång sökt bidrag från Stärkta bibliotek. När det snart är dags att söka igen är det för sista gången. Men nya stöd ska utredas.
27 jan 2023 • 2 min

Ny uppgörelse i Sölvesborg
Sölvesborgs kommunledning har slutit ännu en uppgörelse med chefen för biblioteket. Denna gång är det Anders Nylander som avslutar sin anställning.
26 jan 2023 • 2 min

Avhopp från Gates-finansierad Ifla-stiftelse
Beslut om framtid och ledning har fått tidigare Ifla-ordföranden Christine Mackenzie att lämna styrelsen för stiftelsen SIGL. Samtidigt pågår samtal med SIGL:s generalsekreterare Gerald Leitner, som sparkats från samma position inom Ifla, om en ny roll som rådgivare.
26 jan 2023 • 2 min
0 kommentarer