Initiativtagare till uppropet: "Vi orkade inte vara tysta längre"

3 maj 2017 • 2 min

260 biblioteksanställda har fått nog och skrivit under ett upprop om att regeringen bör ge ensamkommande barn och unga amnesti. Elisabet Rundqvist är en av dem som protesterar.

Elisabeth Rundqvist är en av initiativtagarna till uppropet. Foto till vänster: Stina Loman, till höger: Privat.
Elisabet Rundqvist är en av initiativtagarna till uppropet. Foto till vänster: Stina Loman, till höger: Privat.

Elisabet Rundqvist är en av initiativtagarna till uppropet som kräver att ensamkommande barn och unga ska få amnesti.

– Många ensamkommande använder biblioteket väldigt mycket och det betyder mycket för dem. Det är flera som inte fått komma in i skolsystemet igen efter att de blivit flyttade till annan ort, så de använder biblioteket som substitut för att bilda sig. Det blir som en ersättning för den skolgång som de missar, säger hon.

Elisabet Rundqvist är till vardags handläggare och bibliotekarie på Kungliga Biblioteket där hon jobbar med nationella frågor och har en övergripande bild av vad som händer på folkbiblioteken runt om i landet. Men framför allt jobbar hon privat som volontär för ensamkommande unga och är aktiv i rörelsen #Vistårinteut. Hon ser en tydlig skillnad nu på biblioteken jämfört med tidigare.

– De ensamkommande som varit jättepeppade och entusiastiska är nu slitna och tröttna. Vi är väldigt oroade för vad som kommer att hända, framför allt dem som är uppskrivna och får avslag, de börjar gömma sig. Vi orkade inte vara tysta längre, man mår dåligt av att bevittna det här.

Ni har fått ihop 260 underskrifter, var det svårt?

– Nej, det blev ett jättestort gensvar, större än vad vi räknat med. Jag tror att väldigt många har träffat ensamkommande på ett eller annat sätt och faktiskt vet hur dåligt det funkar just nu.

Vad hoppas ni ska hända?

– Vi vill att regeringen ska lyssna på oss och också visa för gruppen ensamkommande att vi ser dem och bryr oss om dem. Det är inte heller någon framtidsdröm att ha ett antal ensamkommande ungdomar boende på gatan som ska använda biblioteket som tillflykt och sovplats, vi vill ha dem i skolan och att de ska komma hit som studenter.

http://biblioteksbladet.test/redaktionellt/biblioteksupprop-ge-amnesti-for-ensamkommande-barn-och-unga/

1 kommentarer

  1. Fint initiativ och jag hoppas det går att utverka en generell amnesti för dessa ungdomar inom en snar framtid!

Senaste nytt

Ledare

Omfamna, bemästra och använd AI

Bilderna i nya numret av Biblioteksbladet är AI-genererade. Skulle tidningen även kunna skrivas av en chatbot? "Svaret är nej, men jag ändrar mig kanske om någon lyckas instruera en AI att skriva texter som berör på samma sätt som Annika Nordenskiölds bilder", skriver Thord Eriksson.

30 nov 2023 • 2 min

Digitalisering

Gammal data hotas av utrotning

Med språk hämtat från naturvetenskapens larm om utsatta djurarter listar Digital Preservation Coalition hotade ”digitala arter”. Några är på väg att försvinna, andra är redan så gott som borta – och följderna är förödande, varnar organisationen.

28 nov 2023 • 3 min