Annons
Annons ePress

Klart: De får bidrag till satsningar för nyanlända

2 dec 2016 • < 1 min

Internationellt bäbismys i Ale, ”Världen i Norberg”, After school i Robertsfors. Nu är det klart vilka bibliotek som får dela på regeringens 10 miljoner till satsningar för nyanlända.

Det kom in 96 ansökningar och 51 av dem beviljades. Alla län är representerade bland dem som får bidrag.

– Det är imponerande hur mycket många bibliotek redan har lyckats åstadkomma med väldigt små resurser. De har varit väldigt dynamiska och kreativa, säger Anna Ringberg, handläggare på Kulturrådet.

Biblioteken har framför allt sökt pengar för befintliga projekt, eller att man velat utvidga exempelvis en vanlig läscirkel till en mångspråkig läscirkel.

[fakta id=”15229″]

Eller som i Ale kommun där man tidigare haft ”bäbismys” med föreläsningar, teater och annat för nyblivna föräldrar. De får 140 000 kronor av Kulturrådet för ”Internationellt bäbismys”, där tanken är att familjer med olika bakgrunder ska mötas i sångstunder på andra språk än svenska.

Erika Sundberg på Ale bibliotek såg över vad som redan gjordes i kommunen för nyanlända, och kom fram till att det vore bra att satsa på familjer och små barns språkutveckling.

– Jag har själv haft småbarn i Ale och tycker att vi behöver mer öppna förskolor och ställen där föräldrar kan träffas. Tack vare stödet kan vi också jobba med att marknadsföra aktiviteterna, komma ut och informera i SFI-klasser till exempel, säger Erika Sundberg.

Anna Ringberg på Kulturrådet tycker att det är glädjande att många ansökningar gällt uppsökande verksamhet, exempelvis bokbussar till flyktingboenden för ensamkommande barn och ungdomar. Vissa har sökt pengar för att rekrytera fler personal, som talar de nyanländas språk.

– Det vi framför allt har gått efter är att pengarna verkligen ska komma målgruppen till dels. Vi har hellre beviljat ansökningar där det finns ett tydligt behov och man vill göra en konkret verksamhet, än exempelvis en förstudie eller undersökning, säger Anna Ringberg på Kulturrådet.

0 kommentarer

Senaste nytt

Porträtt på Silvia Ernhagen, generalsekreterare i Svensk biblioteksförening
Krönika

Valet 2026: ”Biblioteken är en demokratifråga”

”Jag hoppas att politikerna inser betydelsen av starka och välfinansierade bibliotek i ett demokratiskt samhälle. Därför planerar vi möten i landet för att påverka lokalt och nationellt”, skriver Silvia Ernhagen, Svensk biblioteksförenings generalsekreterare.

5 dec 2025 • 2 min

Biblioteksbladets chefredaktör Thord Eriksson framför en bakgrundbild på mobil med tiktok app.
Ledare

Booktok kommer med ett pris. Hur mycket får det kosta?

I nya numret av Biblioteksbladet tittar vi närmare på appen Tiktok och taggen Booktok. Hur ställer sig cheferna för landets folkbibliotek till appen, som av säkerhetsskäl inte tillåts i många kommuner – är det värt risken trots att appen väcker läslust?

4 dec 2025 • 2 min

Lars Ilshammar
Debatt

Idéerna om att skydda kulturarvet är föråldrade

Att transportera föremål i skydd är den lösningen regeringen framhåller för att skydda kulturarv i krig. Det utgår från förlegade erfarenheter, anser Lars Ilshammar. Lösningen finns istället i två utredningar om digitalisering som sedan länge bereds på kulturdepartementet, anser han.

24 nov 2025 • 4 min

Nyheter

Utställning och konferens utifrån Biblioteksbladets tema om Ukraina

Biblioteksbladets temanummer om Ukraina får internationell uppmärksamhet. I början av december öppnar en fotoutställning i den schweiziska huvudstaden Bern med tidningens bilder, tagna av Åke Ericson. Samtidigt arrangeras en konferens om hur ukrainska bibliotek och författare påverkas av Rysslands anfallskrig.

19 nov 2025 • 2 min