Ungdomar i fokus när bibliotek stärker

11 jun 2019 • < 1 min

Projekt riktade till ungdomar efterfrågades i årets utlysning av statliga medel till stärkta bibliotek. Uppmaningen hörsammades, berättar Kulturrådets handläggare Nina Ström.

Vilka kommuner som delar på 220 miljoner kronor till satsningar som ska stärka landets bibliotek offentliggjordes idag av Kulturrådet – hela listan här.

När de statliga medlen till stärkta bibliotek utlystes första gången förra året tog Kulturrådet emot många ansökningar om projekt riktade till barn. Inför årets omgång efterfrågades därför projekt för ungdomar vilket har gett resultat, berättar Nina Ström, handläggare för läsfrämjande och bibliotek på Kulturrådet.

Nina Ström. Foto: Kulturrådet

– Det handlar om alla möjliga typer av projekt; satsningar på skrivande och läsfrämjande men också skaparverkstäder och makers space.

En annan tydlig trend bland de totalt 367 ansökningar som kom in i år var olika former av digitala satsningar – ännu fler än förra året.

Enligt Nina Ström har det handlat om samarbeten kring gemensamma webbplatser för att dela katalog och mediebestånd, men också ”Digitalt först”, Kungliga Bibliotekets satsning på att stärka den digital kompetensen hos bibliotekspersonalen.

– Andra insatser för personalutveckling handlar om läsfrämjande, biblioterapi och shared reading, säger hon.

De statliga medlen till stärkta bibliotek – 250 miljoner per år 2018–2020 – är en satsning som dåvarande demokrati- och kulturministern Alice Bah Kuhnke (MP) aviserade hösten 2017.

 

0 kommentarer

Senaste nytt

Nyheter

Läsning i fokus på årets bokmässa

Hur kan biblioteken bli en farligare plats? De är en av frågorna som ställs på höstens bokmässa som med lästält, drakar och dragqueens och kändisar som läser sagor vill locka barn och unga till mässan.

8 jun 2023 • 2 min

Nyheter

Prisas för sin innovativa kraft

Katarina Standár utses till Årets informationsspecialist 2023. Hon har utvecklat bibliotekets varumärke och hittat nya vägar för open access-frågor. ”Handlar om tillgängliggörande på bibliotek.”

8 jun 2023 • < 1 min

Almedalen

Vi ses i Visby!

Torsdagen den 29 juni handlar det om bibliotek i Almedalen. Tillsammans med Biblioteken på Gotland och Svensk biblioteksförening arrangerar Biblioteksbladet en heldag med samtal och debatt på Almedalsbiblioteket. Här är programmet.

7 jun 2023 • 2 min

Digitalisering

Skrytsam AI för dialog med ungdomar

Uno är lite som Karlsson på taket; skämtsam, skrytsam och allmänt dryg. Personligheten på Tiotrettons nya AI-robot är väl uttänkt, för betona för ungdomarna att allt som kommer från robotar inte är att lita på.

5 jun 2023 • 3 min

Nyheter

Skarpt och smart eller ett övertramp?

"Sista veckan innan löning! Vi har fyllt på skåpet i entréhallen med utgallrade böcker", skrev Högsbo bibliotek på Instagram intill en bild av böcker av Lena Andersson som sorterats ut. En oskyldig kommentar till författarens uppmärksammade artikel om hungrande barn? Eller ett oförsvarligt agerande av ett folkbibliotek?

25 maj 2023 • 4 min