Bibliotek i Malmö håller fortsatt stängt efter hot

1 nov 2024 • < 1 min

Personalen hotades med en stor kamphund. För att säkra tryggheten för anställda och besökare håller biblioteket Garaget på Sofielund i Malmö stängt i ytterligare två veckor.

Det var för drygt en vecka sedan som biblioteket stängde efter att personalen hade blivit utsatt för en hotfull situation.

Den inträffade efter att en person som hade uppträtt olämpligt blev ombedd att lämna biblioteket. Med honom på biblioteket var ett gäng av ett tiotal unga män som blev arga när deras kompis visades ut. En av dem gick mycket nära personen som hade bett mannen lämna biblioteket och sagt: ”och hur ska du få ut honom?” samt ”vad ska du göra om han inte går ut?”

Därefter ska de, enligt anmälan till Arbetsmiljöverket, ha hämtat en annan vän som ställde sig i entrén med en stor kamphund. En av männen höll upp dörren så att det skulle vara fri passage för hunden. Detta upplevdes som mycket hotfullt, skriver personalen.

Samtidigt pågick även öppen droghandel utanför entrén. Sammantaget ledde detta till att skyddsombudet stoppade arbetet. Arbetsgivaren var överens om att det var rätt sak att göra.

Planen var att biblioteket skulle öppna igen på måndag den 4 november. Men nu har kulturnämndens ordförande, Janne Grönholm (MP) beslutat att biblioteket ska hålla stängt i ytterligare två veckor, efter förslag från stadsbibliotekarie Åsa Sandström.

Anledningen är att det behövs mer tid för att säkra tryggheten för personalen och för besökare. Nu är planen att biblioteket öppnar igen den 18 november.

0 kommentarer

Senaste nytt

Debatt

Ge inte bort kompetensen gratis

I höst när landets skolbibliotek ska bemannas kommer utbildade bibliotekarier att förväntas dela med sig av sin kunskap. Gör det inte, uppmanar Magdalena Ivarsson.

22 maj 2025 • 3 min

Nyheter

Adlibris svarar: Buggar i logistiksystemet

Buggar i ett nytt logistiksystem är orsaken till alla försenade leveranser, förklarar Adlibris. Genom ett ramavtal är företaget förstahandsval när kommunerna köper in böcker till biblioteket och skolor.

20 maj 2025 • 2 min