Biblioteket lånar ut årskort till hemmamatcherna
9 maj 2023 • 2 min
Fotbollssäsongen är igång och BK Häcken ligger bra till i både dam- och herrallsvenskan. Grannen Lundby bibliotek har precis inlett ett samarbete med Hisingen-klubben. Nu kan man låna årskort till hemmamatcherna på biblioteket.

Johannes Jensen är förutom bibliotekarie även hängiven Häcken-supporter.
Bibliotekarien Johannes Jensen som också är ordförande i Häckens supporterklubb Getingarna, hävdar att det var Anna Byvald, den tidigare chefen på Lundby bibliotek, som kom med idén i höstas. Hon menar att det var han. I vilket fall som helst hade de fått nys om att Helsingborgs stadsbibliotek hade ett samarbete med Helsingborgs IF, att det fanns årskort att låna på biblioteket i Helsingborg.
– Jag tänkte att det var helt i linje med hur Häcken gillar att arbeta med lokalsamhället och så hörde jag av mig till kansliet. De tyckte att det var en grym grej men vi höll på att ta SM-guld och idén blev lite liggande. Men nu när den nya säsongen skulle dra igång mejlade jag igen och vi fick tio årskort, säger Johannes Jensen.
Var det bibliotekarien eller supportern i dig som gick mest igång på det här?
– Det är nog fifty-fifty. Eller egentligen är det nog mest bibliotekarien i mig för jag tycker om idén om att biblioteket ska vara en allmänning med alla möjliga saker, att det ska finnas den här socialt kompensatoriska delen av biblioteksuppdraget där man är en del av samhället på olika sätt. Jag tycker också att allt som ruckar barriärerna mellan idrotts-Sverige och kultur-Sverige är bra. Det här kan vara ett bra sätt att minska trösklarna till biblioteket.
Johannes Jensen arbetar numera på Hammarkullens bibliotek men han konstaterar att intresset har varit stort för årskorten så här långt. Det handlar om fem årskort till herrlaget och fem till damlaget och i början ringde folk hela tiden. Rent tekniskt fungerar det så att låntagaren lånar kortet en vecka i taget vilket oftast räcker till inträde till en match.
Liknande samarbete finns mellan IFK Värnamo och Värmamo bibliotek.Där finns tolv kort till låns, en vecka i taget och två antal matchkort per person som gäller både herr- och damlag.
Johannes Jensen tycker att fler klubbar borde testa något liknande. Inte minst menar han att göteborgsklubbarna Gais och Örgryte som aldrig har fullsatt, borde försöka. Några konkreta planer på något liknande har han inte men han håller tummarna för att någon annan klubbs marknadsavdelning vaknar.
– Eller varför inte den stora ridsporttävlingen Gothenburg Horse Show i Scandinavium? Det samarbetet hade varit roligt!
Senaste nytt

Medieprofessorn: Passiviteten är inte neutral
Allt är ett val, även att förbli tyst. Det säger professorn Jesper Strömbäck och reflekterar över hur det offentliga samtalet alltmer drivs av felaktigheter och direkta lögner.
27 mar 2025 • 8 min

BBC: För många fel i AI-genererade nyheter
AI-assistenter levererar ofta felaktigheter och förvrängt innehåll när de sammanfattar journalistiska texter. Det visar en undersökning från BBC. Svenska medieföretag betonar vikten av att en journalist alltid måste granska innehållet.
26 mar 2025 • 4 min

Forskar om hur kulturkriget påverkar biblioteken
Forskaren Hanna Carlsson, som ofta har fokus på bibliotekspolitik och politisk styrning, efterlyser en mer aktiv bibliotekssektor som vågar hänvisa till vetenskapligt baserad forskning. "Dags att våga säga att det finns information som är bättre än annan."
25 mar 2025 • 7 min

Bibliotekspolitiken hindrar viktiga lösningar på problem
Det är bra att Sverige har en bibliotekslag. Men ambitionen att inkludera alla typer av verksamheter i en lagstiftning är inte oproblematisk, skriver Johanna Hansson.
24 mar 2025 • 3 min

Nytt uppdrag för folkbiblioteket – ”En lättnad att få säga ja”
”Vi har varit benhårda.” Folkbiblioteken kan inte göra skolornas jobb utan medföljande budget, konstaterar Carina Bergsten, bibliotekschef i Kiruna. Men från och med i höst ansvarar hon även för skolbiblioteksverksamheten.
20 mar 2025 • 2 min

Snart väntas besked om bibliotekets framtid
Medicinska biblioteket betyder mycket för studenterna på Umeå universitet. När de fick höra om den planerade omgörningen var det många som protesterade. Nu hoppas de att protesterna ger effekt.
19 mar 2025 • 3 min

Biblioteket "lite bortprioriterat" i Habo
Biblioteket ”var lite bortprioriterat” när budgeten för 2025 spikades. Ansvariga politiker hänvisar till lagkrav som måste följas innan satsningar på biblioteket kan göras.
18 mar 2025 • 3 min

Ont om lokala satsningar på skolbibliotek
I sommar får alla skolelever rätt till ett bemannat skolbibliotek. Betyder det att frågan är prioriterad? ”Jag ser inte det”, säger skoldebattören Linnéa Lindquist som går igenom samtliga kommuners skolbudgetar.
18 mar 2025 • 2 min

Bristen på bibliotekarier består
Om fem år kommer det fortfarande att vara ont om bibliotekarier och gott om jobb att välja för den som väljer bibliotekarieutbildningen. Inte minst till följd av nya lagen om skolbibliotek.
17 mar 2025 • < 1 min

Starka reaktioner på högerkrönika
Magnus Johanssons krönika om att vara höger och bibliotekarie ledde till ovanligt många reaktioner. Vissa tyckte att det var Biblioteksbladets sämsta publicering på länge, andra tackade för inspelet.
14 mar 2025 • 2 min

Källkritikens dag: folkbibliotekarien prisas
”Folkbibliotekarien” tilldelas i dag utmärkelsen Det gyllene förstoringsglasets hederspris för sina insatser för källkritiken i Sverige. "En grundbult för demokratin”, skriver juryn i sin motivering.
13 mar 2025 • < 1 min

Stora kunskapsluckor i digital källkritik
En av fyra har det senaste året litat på information i sociala medier, om samhällsfrågor, information som senare har visat sig vara falsk. Det visar en ny undersökning från Internetstiftelsen.
13 mar 2025 • 4 min
0 kommentarer