Bristen på bibliotekarier består
17 mar 2025 • < 1 min
Om fem år kommer det fortfarande att vara ont om bibliotekarier och gott om jobb att välja för den som väljer bibliotekarieutbildningen. Inte minst till följd av nya lagen om skolbibliotek.

En arbetsplats med goda möjligheter att få jobb, enligt Sacos prognos.
Många bibliotekarier väntas gå i pension under de närmaste åren och för få nya bibliotekarier utbildas för att täcka kommande behov. Det konstateras i Saco:s rapport Framtidsutsikter – Här finns jobben för akademiker 2030.
Arbetslösheten är låg, enligt rapporten som bland annat bygger på statistik från fackförbundet Dik, och har varit det under en längre tid. Det kan dock vara svårare att få jobb som bibliotekarie på mindre orter, då många bibliotek har fått mindre resurser att röra sig med.
Under kommande år bedömer Dik att det finns stora möjligheter att få jobb för dem som utbildar sig till bibliotekarie. Bristen på utbildade bibliotekarier gör också att de som vill jobba kvar efter pensionsåldern kommer att ha goda möjligheter till det. Erfarna bibliotekarier med specialistkunskap är särskilt eftertraktade, enligt rapporten.
De nya kraven på skolbibliotekarier, i och med ändringarna i skollagen som träder i kraft i sommar, bidrar även det till en växande efterfrågan på skolbibliotekarier.
Bibliotekarieyrket är också ett av flera yrken som kommer att påverkas av AI. Dels kommer behovet av bibliotekariernas kunskaper om informationshantering och källkritik troligen att öka. Och dels kommer bibliotekarier att kunna ha användning av nya AI-verktyg i sitt arbete. Exempelvis för informationssökning, katalogisering och textanalys.
4 kommentarer
Senaste nytt

Biblioteken går före under vecka för hållbarhet
Nästa vecka är det dags igen. Vecka 17 är veckan då biblioteken visar upp sig som möjliggörare för ett mer hållbart samhälle. I Örnsköldsvik finns pilotbiblioteket för projektet. "När världen brinner måste vi våga vara optimistiska."
17 apr 2025 • 3 min

Konservativt bibliotek tillhåll för högerextrema?
Bibliothek des Konservatismus i Berlin beskrivs som viktigt för den tyska "nyhögern", med partiet Alternativ för Tyskland i spetsen. Men biblioteket avvisar bilden: ”De behöver inte vårt bibliotek för att mötas.”
16 apr 2025 • 4 min

Utsatta skriver dikter på biblioteket
Stöket på Falu stadsbibliotek bestod tidigare till stor del av besök från missbrukare och hemlösa. Men sedan de bjöds in för att skriva dikter på biblioteket har relationen förbättrats.
15 apr 2025 • 3 min

Brit Stakston: Det offentliga samtalet har blivit hackat
Biblioteken kan återupprätta det faktabaserade och reflekterande samtalet. Tillsammans med oberoende journalistik är de motkrafter till den offentliga dialogens förfall, skriver Brit Stakston.
14 apr 2025 • 7 min

Tummen upp för förslag om e-böcker och tillgänglighet
Det var över lag positiva tongångar när remissinstanserna svarar på förslaget om grundlagsändring när det gäller tillgänglighet för e-böcker. Men med några särskilda uppmaningar till regeringen.
11 apr 2025 • < 1 min

Raoul Wallenberg-institutets bibliotek räddas
Framtiden för det unika mänskliga rättigheter-biblioteket har varit osäker. Nu meddelar regeringen att Raoul Wallenberg-institutet får 10 miljoner kronor för att rädda biblioteket.
9 apr 2025 • 2 min

"Han har koll på en massa saker som inte vi känner till"
En socionom fick ett vikariat på biblioteket i Ängelholm, där ungdomsgäng tidigare orsakat stök. ”Nu har vi nästan inga problem.”
9 apr 2025 • 3 min

Studie kring information i kris och krig
Hur ska information nå ut om det blir krig? Det har undersökts i en förstudie där både nyhetsmedier och bibliotek ingår. Tanken är att gå vidare med ett forskningsprojekt för att jobba fram en plan över hur information ska nå ut även till människor i utanförskap.
8 apr 2025 • 2 min

Bibliotekets ansvar att ge plats åt svåra ämnen
Biblioteket i Oskarshamn står öppet för nästan vilka debattörer som helst. ”När vi startade det här fick vi frågan: ’Men vad gör ni då om Sverigedemokraterna vill komma och prata?’ Ja, vi låter dem komma.”
7 apr 2025 • 4 min

Utlåningen av digitala medier ska samordnas
Nu ska en gemensam standard tas fram för utlåning av e-böcker och ljudböcker. Det blir Kungliga biblioteket som ska se till att utlåning av digitala böcker vid folkbiblioteken samordnas.
4 apr 2025 • < 1 min

Kritik mot förslag om ny myndighet – ”biblioteket påverkas kraftigt”
Specialbiblioteket på ArkDes ska flyttas till ett magasin på Nationalmuseum, enligt förslag från regeringens utredare. Mycket skulle gå förlorat om verksamheten flyttas till en administrativ enhet, varnar Lena Biörnstad Wranne, tidigare förstebibliotekarie på ArkDes.
3 apr 2025 • 2 min

Varsel väntar på Norrköpings stadsbibliotek – assistenterna ska bort
Norrköpings stadsbibliotek planerar en kompetensväxling som innebär att biblioteksassistenter måste sluta. Som mest ska 20 personer varslas. "Jag känner mig som en börda", berättar en av dem som berörs.
2 apr 2025 • 2 min
Sannerligen intressant med detta ”framtidsyrke” där det i min hemkommun (Uppsala) inte finns ett endaste jobb att söka, inte ens vikariat. Man får innerligt hoppas att skolbiblioteksreformen skapar nya jobb och att kommunerna/skolorna får det ekonomiska stöd, samtidigt som de inte slingrar sig alltför mycket i tolkningen av den nya lagen.
Visst är det fascinerade att det är brist på oss, och de som jobbar ska göra mycket för att täcka upp de som fattas (och de som inte anställs pga budgeten saknas), och så är lönen också ganska dålig för att vara ett ”bristyrke.” Fascinerande
Tveksamt om vi har ens fem år på oss innan AI tagit över de flesta av våra arbetsuppgifter och politikerna inser att bibliotek därför är något det går att spara stora pengar på utan att medborgarna påverkas särskilt mycket. Att AI bara skulle vara ett nytt verktyg tycker jag är en fruktansvärt naiv tanke.
Lite konstig slutsats, kan tyckas. Så länge som kommuner och andra inte öppnar plånböckerna (och till exempel tillsätter redan existerande vakanser) så är det lite svårt att prata om någon reell brist på bibliotekarier.