annons
annons

Förslag: skapa digital plattform

1 feb 2021 • 2 min

Ge Kungliga biblioteket i uppdrag att skapa en nationell digital biblioteksplattform, föreslår Post- och telestyrelsen i en färsk rapport.

KB bör få i uppdrag att skapa en nationell digital plattform, anser Post- och telestyrelsen.

Bland förslagen i Kungliga bibliotekets nationella biblioteksstrategi som lämnades till regeringen för snart två år sedan, skisseras en digital biblioteksplattform för att säkra tillgång och distribution av e-medier för Sveriges låntagare.

I en färsk rapport om den digitala omställningen till följd av pandemin, ställer sig nu Post- och telestyrelsen, PTS, bakom idén. Budskapet är tydligt: Ge KB i uppdrag att införa denna nationella digitala biblioteksplattform.

Bland en sådan plattforms förtjänster framhåller PTS demokratiaspekter som ökad tillgänglighet och likvärdighet såväl som överskådlighet och mer gynnsamma ekonomiska villkor för biblioteken.

PTS pekar på KB:s särlösningar under pandemin – som till exempel att dagstidningsdatabasen under en period var helt öppen – och menar att det påvisar möjligheten att öka tillgången till digitalt material genom avtal med rättighetsorganisationerna. En viktig erfarenhet som ger kunskapsunderlag för att även skapa permanenta lösningar, menar PTS.

I ett mejl till Biblioteksbladet skriver riksbibliotekarie Karin Grönvall att PTS har fångat upp att pandemin har synliggjort och förstärkt behovet av digitala bibliotekstjänster för en likvärdig service i hela landet.

Riksbibliotekarie Karin Grönvall ser fram emot förnyad dialog. Foto: Viktor Gårdsäter

”Vi ser fram emot en förnyad dialog med sektorn om hur vi kan samverka och vad vi kan lösa på den nationella nivån … Vi ser också framemot en fördjupad dialog med våra uppdragsgivare; För att skapa användbara tjänster med angeläget innehåll krävs ett tydligt uppdrag och en ordentlig satsning.”

PTS uppmanar även regeringen att ge KB förnyat uppdrag att fortsätta med Digitalt först, den treåriga satsningen för att lyfta bibliotekspersonalens digitala kompetens, som avslutades förra året.

Rapporten är resultatet av regeringsuppdraget att kartlägga och analysera erfarenheter och behov av åtgärder för att leva och verka digitalt i spåren av pandemin.

0 kommentarer

Senaste nytt

Porträttbild på Katarina Michnik och Karin Emanuelsson 
Debatt

Satsning på skolbibliotek – grunden till framtidens forskare?

Karin Emanuelsson och Katarina Michnik har intervjuat studenter om hur de använder biblioteket på Göteborgs universitet. En slutsats är att det finns en koppling mellan tillgången till bibliotek i grundskolan och på gymnasiet, och hur väl universitetsbibliotekets resurser senare används.

10 feb 2026 • 5 min

En person läser en bok och småler på biblioteket för att illustrera en ny studie som menar att folkbibliotek är viktiga för hälsan, kontakter och tillhörighet. Speciellt bland nyanlända och familjer.
Nyheter

Studie: Folkbibliotek är viktiga för måendet

Folkbiblioteken har avgörande roll för samhällets välmående och sociala sammanhållning. Det är slutsatsen i en kanadensisk studie. Rapporten slår också fast att biblioteken är något av det mest värdefulla en stad kan bidra med till lokalsamhället.

9 feb 2026 • < 1 min

Sara Kärrholm med bakgrundsbild på mörka böcker och obskyra föremål.
Essä

Dark Academia – en genre växer fram på Booktok

Estetiska principer är centrala för bokinfluerarna på Tiktok. Kanske innebär det att synen på högt och lågt är på väg att luckras upp, skriver Sara Kärrholm, docent i litteraturvetenskap och lektor i förlags- och bokmarknads­kunskap vid Lunds universitet.

2 feb 2026 • 7 min