Ökad takt efterlyses i digitalisering av kulturarvet
28 feb 2022 • 2 min
Arbetet med att digitalisera det svenska trycket kommer att dröja 200 år med nuvarande takt. Såväl Dik som Svensk biblioteksförening efterlyser mer resurser till arbetet.

Anna Troberg, Dik, Karin Linder, Svensk biblioteksförening, Kajsa Ravin, Kulturrådet, Karin Grönvall, KB, Anette Novak, Statens medieråd.
En del i regeringens utredning om återstart för kulturen efter pandemin handlar om digitalisering av kulturarvet. Flera remissinstanser är positiva till förslaget på en nationell satsning, men efterlyser mer resurser. I sitt remissvar påminner Svensk biblioteksförening om digitaliseringen av det svenska trycket. Med den nuvarande takten i arbetet givet mängden svenskt tryck från 1400-talet och framåt skulle arbetet ta över 200 år, konstaterar föreningen som efterlyser en ökad ambitionsnivå. ”Vi tror att en ökad ambitionsnivå måste ha ett mer långsiktigt perspektiv än att endast omfatta den arbetsmarknadsinsats på ett par år som utredningen föreslår.”
Även fackförbundet Dik efterlyser mer pengar till digitaliseringen och slår fast att satsningen behöver pågå över längre tid. ”Flera utredningar… har visat på stora brister vad gäller digitaliseringsarbetet och takten behöver öka”, skriver Dik i sitt remissvar.
Även KB understryker vikten av långsiktighet i arbetet med att digitalisera kulturarvet.
Utredningen om återstart för kulturen föreslår också en nationell utredning om e-böcker, något som många välkomnar. Men exempelvis Kulturrådet önskar att även distributionsstödet ingår i utredningen för att lättare kunna ge stöd även till e-böcker.
Dik ser positivt på en nationell samordning av bibliotekens utlåning av e-böcker och delar bedömningen att målet ska vara en jämlik tillgång till digitala medier i hela landet. Dik framhåller också vikten av att överbrygga skillnader mellan olika typer av bibliotek och minska graden av leverantörsberoende.
Svensk biblioteksförening välkomnar också en utredning, men efterlyser ett bredare grepp där e-böcker inte ses som en isolerad post. ”Hela stödet för litteratur och litteraturförmedling bör ses över, inte minst mot bakgrund av den snabba digitaliseringen”, skriver föreningen i sitt remissvar.
Även Statens medieråd har svarat på remissen, men koncentrerar sig på begreppet mik. I utredningen sorteras begreppet in under digital kompetens. Men Statens medieråd förordar den omvända användningen, så som den lanserades av Unesco 2011, där mik ses som ett paraplybegrepp under vilka andra begrepp, som exempelvis digital kompetens, sorteras in. Detta är att föredra eftersom de kunskaper som medborgare behöver kan relatera till både fysiskt och digitalt spridd information, skriver rådet i sitt svar.
Senaste nytt

Biblioteken går före under vecka för hållbarhet
Nästa vecka är det dags igen. Vecka 17 är veckan då biblioteken visar upp sig som möjliggörare för ett mer hållbart samhälle. I Örnsköldsvik finns pilotbiblioteket för projektet. "När världen brinner måste vi våga vara optimistiska."
17 apr 2025 • 3 min

Konservativt bibliotek tillhåll för högerextrema?
Bibliothek des Konservatismus i Berlin beskrivs som viktigt för den tyska "nyhögern", med partiet Alternativ för Tyskland i spetsen. Men biblioteket avvisar bilden: ”De behöver inte vårt bibliotek för att mötas.”
16 apr 2025 • 4 min

Utsatta skriver dikter på biblioteket
Stöket på Falu stadsbibliotek bestod tidigare till stor del av besök från missbrukare och hemlösa. Men sedan de bjöds in för att skriva dikter på biblioteket har relationen förbättrats.
15 apr 2025 • 3 min

Brit Stakston: Det offentliga samtalet har blivit hackat
Biblioteken kan återupprätta det faktabaserade och reflekterande samtalet. Tillsammans med oberoende journalistik är de motkrafter till den offentliga dialogens förfall, skriver Brit Stakston.
14 apr 2025 • 7 min

Tummen upp för förslag om e-böcker och tillgänglighet
Det var över lag positiva tongångar när remissinstanserna svarar på förslaget om grundlagsändring när det gäller tillgänglighet för e-böcker. Men med några särskilda uppmaningar till regeringen.
11 apr 2025 • < 1 min

Raoul Wallenberg-institutets bibliotek räddas
Framtiden för det unika mänskliga rättigheter-biblioteket har varit osäker. Nu meddelar regeringen att Raoul Wallenberg-institutet får 10 miljoner kronor för att rädda biblioteket.
9 apr 2025 • 2 min

"Han har koll på en massa saker som inte vi känner till"
En socionom fick ett vikariat på biblioteket i Ängelholm, där ungdomsgäng tidigare orsakat stök. ”Nu har vi nästan inga problem.”
9 apr 2025 • 3 min

Studie kring information i kris och krig
Hur ska information nå ut om det blir krig? Det har undersökts i en förstudie där både nyhetsmedier och bibliotek ingår. Tanken är att gå vidare med ett forskningsprojekt för att jobba fram en plan över hur information ska nå ut även till människor i utanförskap.
8 apr 2025 • 2 min

Bibliotekets ansvar att ge plats åt svåra ämnen
Biblioteket i Oskarshamn står öppet för nästan vilka debattörer som helst. ”När vi startade det här fick vi frågan: ’Men vad gör ni då om Sverigedemokraterna vill komma och prata?’ Ja, vi låter dem komma.”
7 apr 2025 • 4 min

Utlåningen av digitala medier ska samordnas
Nu ska en gemensam standard tas fram för utlåning av e-böcker och ljudböcker. Det blir Kungliga biblioteket som ska se till att utlåning av digitala böcker vid folkbiblioteken samordnas.
4 apr 2025 • < 1 min

Kritik mot förslag om ny myndighet – ”biblioteket påverkas kraftigt”
Specialbiblioteket på ArkDes ska flyttas till ett magasin på Nationalmuseum, enligt förslag från regeringens utredare. Mycket skulle gå förlorat om verksamheten flyttas till en administrativ enhet, varnar Lena Biörnstad Wranne, tidigare förstebibliotekarie på ArkDes.
3 apr 2025 • 2 min

Varsel väntar på Norrköpings stadsbibliotek – assistenterna ska bort
Norrköpings stadsbibliotek planerar en kompetensväxling som innebär att biblioteksassistenter måste sluta. Som mest ska 20 personer varslas. "Jag känner mig som en börda", berättar en av dem som berörs.
2 apr 2025 • 2 min
0 kommentarer