Omtag i KB-jakt på unik digital kompetens

14 dec 2023 • 2 min

KB gör ett omtag i jakten på nyckelkompetens för digitalt bevarande. Nu även med hjälp av alla tips som strömmade in när Biblioteksbladet berättade om den kommande rekryteringen.

Charlotte Ahlgren är biträdande chef för KB:s avdelning för Bevarande och digitisering och hon konstaterar att de i den förra rekryteringsomgången inte fick sökande som motsvarade de kvalifikationer som Kungliga biblioteket krävde i sin annons.

Därför gör de nu ett omtag, gör om kravprofilen samtidigt som de noggrant behöver följa den procedur det innebär att utlysa en tjänst i en statlig myndighet. Nu hoppas de ha en ny annons ute före julhelgen.

– Vi brottas lite, kan man säga, med att få en beskrivning som ska kunna fungera på ett sådant sätt att väldigt många känner sig intresserade av att söka det här jobbet. Vi behöver verkligen den kompetensen, säger Charlotte Ahlgren.

Arbetsuppgifterna för denna blivande KB-medarbetare kommer exempelvis att vara att ”extrahera digital information i varierande format från olika typer av databärare” samt ”service av den utrustning som behövs vid avspelning av äldre AV-medier”.

– När annonsen väl kommer ut igen hoppas vi att vi kan träffa rätt och att det då kan gå ganska snabbt, förklarar Charlotte Ahlgren.

Kungliga biblioteket upptäckte tämligen tidigt i den första rekryteringsomgången inte nått ut i rätt kanaler, som Charlotte Ahlgren uttrycker det.

Däremot har Biblioteksbladets artikel inneburit att KB har fått in många entusiastiska spontanansökningar och dessutom har många erbjudit sig att tipsa om tjänsten i sina egna nätverk och andra har tipsat om vilka personer och nätverk som skulle kunna vara aktuella.

Charlotte Ahlgren. Foto: Jens Östman

– Alla de personerna har jag nu i en lång lista med kontaktuppgifter och vi kommer att skicka annonslänken till alla, när annonsen väl kommer ut. Så hoppas vi att de kan sprida budskapet. Alla måste få samma möjligheter att få söka och bli prövade mot de kraven som kommer att ställas, säger Charlotte Ahlgren som gläds åt det stora engagemanget.

Hon lägger till att det är ett komplext område rent tekniskt, tekniken sträcker sig över väldigt många år, från maskiner som användes på 1930-40-talen ända fram till nu. Hon tror att det blir svårt att hitta en person som redan har all den kunskap och erfarenhet som eftersöks.

– Men vi siktar högt och tror att om vi hittar en person med rätt grundkompetens så kommer det att vara som i alla andra jobb, att den utvecklas vidare med tiden, konstaterar Charlotte Ahlgren.

Läs också ››

Gammal data hotas av utrotning

0 kommentarer

Senaste nytt

Nyheter

Biblioteket som blev en mångkulturell mötesplats

På det flerspråkiga biblioteket We Need Books hyllas mångkulturen. Biblioteket skapa ett ställe där alla är välkomna på samma villkor. "Här frågar vi inte om etnicitet, vi frågar bara om språk, så vi vet vilka böcker vi kan tipsa om."

16 jan 2026 • 4 min

Bokbuss i Aten står parkerad på ett torg med bakdörrarna öppna.
Nyheter

Biblioteksbuss ger plats för drömmar i grekiska flyktingläger

Många av välgörenhetsorganisationerna har lämnat de grekiska flyktinglägren. Men människor är fortfarande på flykt, inte sällan i och runt Aten där några organisationer vägrar ge upp, trots små resurser. Bland dem finns tre radikala bibliotek, som Biblioteksbladet berättar om i en serie artiklar. Först ut: ECHO Mobile Library.

14 jan 2026 • 6 min

Tre bilder bredvid varandra på Astrid Lindgren, Lars Trägårdh och August Strindberg.
Nyheter

Bred kritik mot förslaget om kulturkanon

De nationella minoriteterna är exkluderade, principen om armlängds avstånd är i fara, de kulturpolitiska målen nås inte. Förslaget om en kulturkanon får skarp kritik av bland andra KB och Svensk biblioteksförening.

8 jan 2026 • 2 min

Porträttbild på Ulrika Centerwall, doktor i biblioteks- och informationsvetenskap på Bibliotekshögskolan, samt en bakgrundsbild på ett läsande barn för att illustrera artikeln om skolbibliotek.
Nyheter

Hon forskar om lärare i biblioteket

Biblioteksforskaren Ulrika Centerwall forskar just nu om lärare som är ansvariga för biblioteket på sina skolor. En av hennes slutsatser är att kommuner har dålig koll på sina skolbibliotek.

7 jan 2026 • 2 min