Prenumerera på vårt nyhetsbrev
De viktigaste nyheterna direkt i din inkorg!
25 jan 2018 • 2 min
Att dela med sig av misslyckade projekt på bibliotek gör att vi blir mer ödmjuka och dessutom får lättare att driva verksamheten framåt. Det menar Linda Berg Ottoson som håller i konferensen Library Fail Camp för andra året i rad.

Den 8–9 mars är det dags för andra upplagan av Library Fail Camp som arrangeras av Regional biblioteksutveckling Örebro län. Hit kommer biblioteksmedarbetare från olika typer av bibliotek och andra intresserade för att dela med sig av misslyckanden.
Linda Berg Ottoson är utvecklingsledare och menar att konferensen handlar om att inte sopa problem under mattan, utan att synliggöra och lära sig av dem.
– Jag tror många känner igen sig i att man vill göra rätt och att allt ska bli bra enligt facit. Men jag tror alla gör ett bättre jobb när det är högt i tak och vi tillåter varandra att misslyckas, säger hon.
Idén till en konferens om misslyckanden spånade hon fram tillsammans med kollegan och länsbibliotekarien Peter Alsbjer. De hade precis avslutat ett treårigt projekt som handlade om att få unga killar att läsa mer. Tanken var att biblioteken i länet skulle jobba långsiktigt med fritidsläsning och finnas på plats på föreningar och fritidsgårdar.
Men projektet visade sig vara tungrott. Linda Berg Ottoson var projektledare och började rikta kritik mot sig själv och tro att hon gjorde något fel för att projektet inte kom igång som det borde.
– Men under resans gång lärde jag mig att det kan finnas bättre och sämre förutsättningar för att lyckas med projekt. Att jobba i projekt handlar ju dessutom om att testa saker och ibland faller det platt. Vi ville prata om de här problemen, vältra oss i dem och i samband med det kom vi på idén till ett fail camp.
Till förra årets konferens kom ett trettiotal deltagare. I år hoppas man på några fler.
Vid konferensen blir det föreläsningar och workshops. Ett tema är UX-metoder, User Experience, som innebär att man sätter användaren i centrum och tar reda på hur de exempelvis använder biblioteket.
– UX handlar bland annat om att våga testa saker för att ta fram nya metoder. Metoden visar att det inte finns en spikrak linje kring hur saker utvecklas, det vill vi belysa, säger Linda Berg Ottoson.
MTM har utrett kraven för att få ett konto i Legimus. Slutsatsen är att det inte ska krävas något intyg. I januari införs istället ett nytt ansökningsformulär.
12 dec 2025 • 3 min
Tiktok har blivit större än Facebook och Instagram. Ingen enskild produkt gör just nu mer för att förändra den globala konsumtionen av kultur och underhållning.
10 dec 2025 • 2 min
I USA leder påtryckningar från politiker till utrensning av böcker på bibliotek – och samma tendens finns i Sverige. Men är det verkligen det största hotet mot biblioteken? frågar sig frilansskribenten Egil Sturk.
10 dec 2025 • 2 min
Mer än två miljarder använder Tiktok världen över. Betyder appens världsherravälde början på slutet för litteraturen och det skrivna ordet? Eller har den tvärtom blivit en öppning för miljontals unga att upptäcka nya böcker? Martin Gelin reder ut kontroverserna kring världens största sociala plattform.
9 dec 2025 • 11 min
Kan Booktok vara skadligt? Det senaste numret av Biblioteksbladet är gjort utifrån den frågan. Allt startade med några debattartiklar.
8 dec 2025 • 2 min
”Jag hoppas att politikerna inser betydelsen av starka och välfinansierade bibliotek i ett demokratiskt samhälle. Därför planerar vi möten i landet för att påverka lokalt och nationellt”, skriver Silvia Ernhagen, Svensk biblioteksförenings generalsekreterare.
5 dec 2025 • 2 min
Mycket med Tiktoks tagg Booktok är tilltalande - men chefredaktör Thord Eriksson är ändå skeptisk. "Jag vill inte ha Xi Jinping kikande över axeln."
4 dec 2025 • 2 min
Varför åkte Biblioteksbladet till Ukraina? Frågan ställdes i schweiziska Bern på tisdagskvällen under en vernissage med tidningens bilder, tagna av Åke Ericson.
3 dec 2025 • 2 min
I våras skrev Biblioteksbladet om det kontroversiella konservativa biblioteket i Berlin. Nu har ett av Tysklands största biblioteksnätverk, GBV, bestämt sig för att kasta ut biblioteket från nätverket.
1 dec 2025 • < 1 min
Skolor erbjuds köpa bibliotekstjänster. Jag har en budget för mitt bibliotek, skriver skolbibliotekarien Viktoria Reuterskiöld. "Den ska förstås, så långt som möjligt, gå till litteratur och inte till utomstående företag."
28 nov 2025 • 2 min
KB bjuder in till dialog. Initiativet är ett led i regeringsuppdraget att ta fram en gemensam standard för digitala böcker.
27 nov 2025 • 2 min
Bodleian library i Oxford är ett av världens mest ansedda bibliotek. Namnet har nu lånats ut till en tillverkare av gin – som också vill skapa ”skräddarsydda ginsorter för bibliotek i Sverige”.
26 nov 2025 • 2 min
0 kommentarer