Forskningspengar till ny teknik för talteknologi
7 jan 2020 • < 1 min
Hela Kungliga bibliotekets mediearkiv ska bli sökbart med hjälp av teknik som ännu inte finns. KTH-forskare får drygt 20 miljoner kronor för att göra arkivet sökbart samt för att utveckla teknik som kan förvandla tal till text och text till tal.

Den stora samling ljud och rörlig bild som finns i Kungliga bibliotekets mediearkiv ska bli sökbart med hjälp av ny teknik som ska utvecklas på Kungliga tekniska högskolan i Stockholm (KTH). Enligt KTH skulle det ta 120 personers hela arbetsliv att lyssna igenom hela arkivet som samlas in som en följd av pliktlagstiftningen. Men med hjälp av teknik för taligenkänning ska det bli möjligt att söka i arkivet direkt i informationsinnehållet. I stället för att som i dag då man måste förlita sig på hur det är katalogiserat och beskrivet. Målet är att kunna använda materialet enklare och bättre. Pengarna kommer från Riksbankens jubileumsfond.
Pengar anslås också till att utveckla bättre taligenkänning för att göra om exempelvis föreläsningar till text i realtid. Här är det Post- och telestyrelsen som delar ut medel.
Men pengar går också till det motsatta, att omvandla text till tal. Vinnova anslår pengar för att skapa teknik som ska kunna läsa upp avancerade texter för personer som inte kan tillgodogöra sig skriven text.
Totalt för de tre projekten handlar det om drygt 20 miljoner kronor i anslag.
Senaste nytt

Sena leveranser stör verksamheten
Elin Streiffert, bibliotekarie i Östhammars kommun, är uppgiven. Lång väntan på böcker från Adlibris har de senaste månaderna orsakat stora problem.
20 maj 2025 • 2 min
Varför är böckerna försenade?
Buggar i ett nytt logistiksystem är orsaken till alla försenade leveranser, förklarar Adlibris. Genom ett ramavtal är företaget förstahandsval när kommunerna köper in böcker till biblioteket och skolor.
20 maj 2025 • 2 min

Sökes: 50 % vaktmästare, 50 % bibliotekarie
Rekrytering pågår. ”Det kan ju finnas någon människa därute som besitter båda kompetenserna", säger rektorn för Praktiska gymnasiet i Liljeholmen i södra Stockholm.
19 maj 2025 • 2 min

Silvia Ernhagen: "Vi får inte bli avtrubbade nu"
Vi får inte bli avtrubbade nu, vi får inte vänja oss vid kriget eller acceptera inskränkt yttrandefrihet. Vi måste fortsätta att stödja och värna våra bibliotek och kulturinstitutioner och deras breda demokratiska uppdrag.
16 maj 2025 • 2 min

Ukrainas kamp för att avsluta en destruktiv relation
Det är inte första gången ryska härskare vill förstöra eller förtrycka den ukrainska kulturen. Under de senaste trehundra åren har det gjorts många försök.
15 maj 2025 • 13 min
Lärosätenas kostnader sticker ut i statistiken om bibliotek
2024 betalade svenska lärosätesbibliotek nästan 800 miljoner kronor för e-medier, en ökning med 300 miljoner på fem år. Det framkommer i KB:s årliga statistik.
14 maj 2025 • 2 min

På Ukrainas bibliotek finns allt Ryssland vill utplåna
Den fullskaliga invasionen är ett kulturkrig. De hotade och angripna ukrainska biblioteken borde få svenskt stöd, skriver Biblioteksbladets chefredaktör Thord Eriksson.
14 maj 2025 • 2 min

Disturbing Indifference to Russia’s War
Statements about “Ukrainian fascists” and Ukrainian cities being portrayed as Russian are being made. Yet the Russian Library Association is not excluded from the international library organization IFLA.
13 maj 2025 • 2 min

Statsbidrag för skolbibliotek kan gå till annat
Under 2025 betalar staten ut 216 extra miljoner för att skolor ska kunna bemanna skolbiblioteken under höstterminen. Men bidragen är generella och kommunerna fria att prioritera annan verksamhet.
13 maj 2025 • 2 min

Frånstötande överseende med Rysslands krig
Uttalanden om ”ukrainska fascister” och städer i Ukraina framställs som ryska. Ändå utesluts inte Rysslands biblioteksförening ur den internationella organisationen Ifla.
12 maj 2025 • 2 min

Sökes: bibliotekarie – "ett viktigt arbete"
Från i sommar ska alla landets elever ha tillgång till ett bemannat bibliotek. Påvelundsskolan i Göteborg är en av de skolor som just nu är mitt i processen att anställa.
12 maj 2025 • 3 min

De föreslås till Svensk biblioteksförenings styrelse
Två omval och fyra nya namn föreslås till styrelsen när Svensk biblioteksförening håller årsmöte nästa vecka.
9 maj 2025 • < 1 min
0 kommentarer