Annons

Högsäsong för utmärkelser – vi listar pristagarna

25 maj 2026 • < 1 min

Det är högsäsong för utmärkelser till bibliotekspersonal. Både Svenska Akademien och Svensk förening för informationsspecialister har delat ut priser.

Utmärkelsen Årets informationsspecialist delades förra veckan ut i samband med att Svensk förening för informationsspecialister (SFIS) hade sin vårkonferens. Priset gick till Sofia Sternberg som är bibliotekarie och webbredaktör på Högsta domstolen samt administratör för Juridikbok.se.

SFIS ordförande Kajsa Gustafsson Åman framhåller i ett pressmeddelande att Sofia Sternberg stöttar kollegor på andra bibliotek när de söker juridik och lagstiftning samt att hon är engagerad i att göra den svenska rättsvetenskapen tillgänglig för allmänheten via Juridikbok.se. ”Därtill är hon alltid trevlig och professionell i sitt bemötande med både användare och kollegor.”

Förutom äran kommer Sofia Sternberg att få skriva något till SFIS blogg och hålla en kväll då hon berättar om sitt arbete.

Svenska Akademien offentliggjorde på måndagen vilka som tar emot årets skolbibliotekariepris respektive årets folkbibliotekariepris. Priserna ska gå till bibliotekarier vid svenska folk- och skolbibliotek som gjort värdefulla insatser för att främja intresset för klassisk och samtida skönlitteratur.

Anna Jolanta Nilsson på Pilängskolan i Landskrona tar emot skolbibliotekariepriset för sitt ”brinnande engagemang i lovläsningsprojektet Läsänglarna som öppnat dörrar till bibliotek och läsande för ett stort antal familjer i Landskrona”, skriver akademien i sin motivering.

Cecilia Näslund på Årjängs bibliotek tilldelas folkbibliotekariepriset. Enligt motiveringen har hon ”med idérikedom och pedagogiskt kunnande engagerat ett samhälle och fått unga som gamla att upptäcka böckerna och läsandet”.

Mottagarna av priserna belönas med 70 000 kronor var. Utöver det tillfaller 30 000 kronor deras respektive arbetsplatser.

Förra veckan tog mediateksamordnaren Sten Ivarsson i Trelleborg emot Eric och Ingrid Lilliehööks stipendium från Svenska Akademien, vilket Biblioteksbladet har skrivit om. Motiveringen var att han ”på ett förtjänstfullt vis utvecklat verksamheten till en pedagogisk resurs som blivit nationellt uppmärksammad för sin höga kvalitet och sitt främjande av elevernas egna kreativitet”.

1 kommentarer

  1. Så trevlig läsning! Stort grattis till alla pristagare – det glädjer mig att ert arbete syns och belönas. Jag hoppas att ni riktigt känner att det ni gör är viktigt och uppskattat.

Vad tycker du?

BIBLIOTEKSBLADETS POLICY FÖR KOMMENTARER

Som gäst på Biblioteksbladets webbplats är du välkommen att kommentera och diskutera. Vi förväntar oss att tonen i kommentarerna är respektfull och att de håller sig till ämnet.

Vi raderar kommentarer som innehåller grovt språk, rasism, sexism, trakasserier, personliga påhopp, förtal, skvaller och lögner liksom ogrundade spekulationer om enskilda eller särskilda folkgrupper, samt kommentarer som inte håller sig till ämnet. Detsamma gäller länkar till ovanstående. Den som gör ett inlägg som strider mot gällande lagar kan personligen bli ansvarig för detta.

Vill du komma i kontakt med redaktionen direkt går det också bra att e-posta till redaktion@biblioteksbladet.se.