Bildspel: Så ser världens bästa folkbibliotek ut

25 aug 2023 • < 1 min

Bara ett drygt år gammalt och döpt efter en av de största författarna. Så här ser Barcelona-biblioteket som har utsetts till världens bästa folkbibliotek ut.

Gabriel García Márquez-biblioteket i Barcelona har utsetts till världens bästa folkbibliotek 2023 i samband med Iflas Wlic-konferens i Rotterdam.

De övriga nominerade var Valvasor-biblioteket i slovenska Krško, Stadsbiblioteket i Parramatta (utanför Sydney i Australien) och Shanghai East (Kina).

Biblioteket öppnade den 28 maj förra året och är huvudbiblioteket i Sant Marti-distriktet i Barcelona. Träbyggnaden består av sex våningar.

Juryns ordförande Jakob Guillois Lærkes säger i ett uttalande att biblioteket i Barcelona är ett lysande exempel på hur ett bibliotek kan fungera som en viktig länk mellan människor och lokalsamhället. Han lyfter också hur noggrann byggprocessen har varit, fylld av både modiga och ambitiösa val av material och bygglösningar.

”Gabriel García Márquez-biblioteket kommer att vara en förebild för hur bibliotek byggs och planeras, i många år framöver.”

0 kommentarer

Senaste nytt

Nyheter

Bibliotekspersonal filmades – upplevdes som obehagligt

På två bibliotek i Stockholm senaste veckan har personalen filmats av personer som också har ställt frågor. Båda incidenterna har anmälts och upplevts som obehagliga av personalen. ”Vi ser över våra riktlinjer”, säger stadsbibliotekarie Daniel Forsman.

23 jan 2025 • 2 min

Digitalisering

Unik studenthistoria digitaliserad

Vilka var 1700-talets studenter på V-Dala nation i Uppsala? Det och andra historiska uppgifter om studenterna universitetet finns nu att hitta för alla i digitaliserad form. ”Otroligt fascinerande material.”

23 jan 2025 • 3 min

Internationellt

Dansk encyklopedi ratar Meta

Den danska motsvarigheten till Nationalencyklopedin, Lex, upphör med annonsering i sociala medier. Valet att i stället gynna traditionella medier beskrivs som en investering i demokrati och ett upplyst samhälle.

13 jan 2025 • 2 min

Kommentar

SvD:s ledarsida klipper och klistrar

I maj 2015 väckte skribenten Paulina Neuding debatt om hot och stök på bibliotek. I en ny artikel framställer hon problemen som bestående – men har behövt gräva djupt för att hitta sina bästa exempel.

11 jan 2025 • 3 min