Digert program för digital Ifla-konferens

27 jul 2021 • < 1 min

Tillsammans för framtiden. De fina orden är temat för Iflas digitala WLIC-konferens som hålls i mitten av augusti.

Det är den första Ifla-konferensen någonsin som hålls helt digitalt. För att anpassa sig till deltagare från hela världen hålls konferensen enligt tre olika tidszoner. Därmed finns en risk att en favoritpunkt går av stapeln klockan tre på morgonen. Men alla programpunkter kommer att ligga kvar för deltagarna i ett helt år.

I programförklaringen deklararear Ifla att bibliotek måste vara beredda att skapa allianser och arbeta gemensamt över nationsgränser och med andra organisationer och institutioner, för att nå målet om lika information till alla. Fem underteman finns på årets konferens som hålls den 17-19 augusti: Biblioteken möjliggör, inspirerar, inkluderar, förnyar och upprätthåller.

Och årets övergipande tema är alltså ”Låt oss arbeta tillsammans för framtiden”. Bland programpunkterna första dagen finns ”Tillgång till information om hälsa – en mänsklig rättighet”, ”Biblioteken som intellektuella hubbar” och ”Säkrare internet och musik på biblioteket”.

Andra dagen berör programmen allt från AI till internationella hbtq-riktlinjer och fake news. Tredje och sista dagen avslutas med att årets folkbibliotek utses. Bland de fem nominerade finns Oslos Deichman Bjørvika och belgiska Het Predikheren.

Till sist, vid lunchtid i vår tidszon på torsdagen, avslutas konferensen med sociala aktiviteter. Hela programmet finns att läsa här.

0 kommentarer

Senaste nytt

Internationellt

Dansk encyklopedi ratar Meta

Den danska motsvarigheten till Nationalencyklopedin, Lex, upphör med annonsering i sociala medier. Valet att i stället gynna traditionella medier beskrivs som en investering i demokrati och ett upplyst samhälle.

13 jan 2025 • 2 min

Kommentar

SvD:s ledarsida klipper och klistrar

I maj 2015 väckte skribenten Paulina Neuding debatt om hot och stök på bibliotek. I en ny artikel framställer hon problemen som bestående – men har behövt gräva djupt för att hitta sina bästa exempel.

11 jan 2025 • 3 min

Nyheter

Uppskjuten tillgänglighet

EU:s tillgänglighetsdirektiv ska börja gälla i sommar. Men nödvändiga grundlagsändringar gör att införandet när det gäller e-böcker måste skjutas på framtiden, enligt en utredning som lades fram på tisdagen.

7 jan 2025 • < 1 min

Essä

Forska på fulltexter – en bit på väg, och en bit kvar

Doktoranden Camilla Lindelöw trodde att forskare redan arbetade mycket med text- och datautvinning, TDM, från upphovsrättskyddat material och att det fanns processer för det. Men så är det inte. ”Jag skulle önska att lärosätesbiblioteken uppmärksammade detta i sina förhandlingar genom krav på förlagen.”

7 jan 2025 • 5 min

Krönika

Biblioteken står inför en guldålder

Mitt i en turbulent tid står biblioteken starka för utbyte av idéer, berättelser och fakta. Vårt förtroende i samhället ökar – nu gäller det att förvalta det, skriver Miriam Nauri i en julkrönika.

19 dec 2024 • 2 min