Insamling efter jordbävningen

13 feb 2023 • < 1 min

Turkiska biblioteksföreningar samlar in pengar efter måndagens jordbävning.

Foto: EU/ Lisa Hastert, CC BY-ND 2.0

Turkiets biblioteksförening, universitets- och forskningsbibliotekens organisation samt konsortiet för de anatoliska universitetsbiblioteken arrangerar en gemensam insamling till stöd för bibliotek och bibliotekspersonal efter jordbävningen som drabbade Turkiet och Syrien för en vecka sedan.

Information om insamlingen sprids i ett inlägg på Facebook från Iflas europeiska division, ERDC. I inlägget finns information om hur det går till att stötta insamlingen.

I ett inlägg på Iflas hemsida beklagar ordförande Barbara Lison alla förluster i katastrofen och konstaterar att utöver det stora lidandet för människor har även kulturarvsinstitutioner drabbats. Hon uppmanar medlemmar att skicka uppgifter om skador, uppgifter som kan delas med Unesco och andra som kan bidra med praktisk hjälp på plats. ”Vi är också redo att arbeta, genom våra nätverk, för att dela kunskap och andra resurser som kan vara till hjälp.”

0 kommentarer

Senaste nytt

Nyheter

Är biblioteken inkluderande på riktigt?

Okunskapen om rasism, hbtqi-fientlighet och hot på bibliotek är stor, anser motionärerna bakom fyra förslag som nyligen behandlades på Svensk biblioteksförenings årsmöte. Mer måste göras, anser de.

12 jun 2025 • 4 min

Reportage

De sätter ord på kriget

Bokutgivningen i Ukraina domineras av den fullskaliga invasionen. Biblioteksbladet har pratat med en barnboksförfattare som skriver för barn om kriget, och med två poeter som har egen erfarenhet av att strida vid fronten.

4 jun 2025 • 6 min