Johanna Hansson saknar svar i strategin: "Magert resultat"

22 apr 2022 • < 1 min

En bra analys, men utan svar på de stora frågorna. Så beskriver Johanna Hansson, ordförande i Svensk biblioteksförening, den nationella biblioteksstrategi som presenterades på fredagen.

Visserligen, säger Johanna Hansson, var förväntningarna inte så höga eftersom det har gått så lång tid och budgetberedningar och annat redan är gjorda. Dokumentet som kulturminister Jeanette Gustafsdotter presenterade känns pliktskyldigt, som att hela frågan har blivit lite kall, tycker hon.

– Jag tycker att man kan säga att hela dokumentet är en relevant analys av biblioteksläget, men magert resultat när det gäller strategier framåt.

När uppdraget gavs, 2015, var det med vetskapen att det fanns ett antal knäckfrågor. Bland annat digitalisering och ansvarsfördelning mellan stat, regioner och kommuner.

– Det var de stora frågorna som strategin skulle ta sig an, men de frågorna är kvar. Olösta.

Föreningen hade också önskat att biblioteksstrategin skulle komma närmare ett sätt att hantera e-boksfrågan på folkbiblioteken och digitaliseringen av kulturarvet. Även skolbiblioteksfrågan är fortsatt olöst, liksom pliktlagstiftningen och bibliotekens roll i totalförsvaret. Och resurserna till folkbiblioteken är på många håll otillräckliga.

– Anslagen inom Stärkta bibliotek är ett sätt att lappa och laga bristande kommunal finansiering, men det löser inte problemet, säger Johanna Hansson.

– Situationen beskrivs, men de stora frågorna väntar fortfarande på svar.

Läs också ››
Jeanette Gustafsdotter presenterar nationell biblioteksstrategi
Karin Grönvall och Erik Fichtelius kommenterar stragetin

Pressträffen, där nationella biblioteksstrategin presenterades, inleddes med att ministern läste saga för en grupp barn från en förskola i Akalla.

0 kommentarer

Senaste nytt

Ledare

Omfamna, bemästra och använd AI

Bilderna i nya numret av Biblioteksbladet är AI-genererade. Skulle tidningen även kunna skrivas av en chatbot? "Svaret är nej, men jag ändrar mig kanske om någon lyckas instruera en AI att skriva texter som berör på samma sätt som Annika Nordenskiölds bilder", skriver Thord Eriksson.

30 nov 2023 • 2 min

Digitalisering

Gammal data hotas av utrotning

Med språk hämtat från naturvetenskapens larm om utsatta djurarter listar Digital Preservation Coalition hotade ”digitala arter”. Några är på väg att försvinna, andra är redan så gott som borta – och följderna är förödande, varnar organisationen.

28 nov 2023 • 3 min