Karin Linder lämnar Svensk biblioteksförening

19 okt 2022 • < 1 min

Efter sex år som generalsekreterare slutar Karin Linder på Svensk biblioteksförening och går till Svenska journalistförbundet. ”Hon har åstadkommit otroligt mycket.”

Efter årsskiftet lämnar Karin Linder föreningen för att börja som kanslichef på Svenska journalistförbundet.

– Karin har gjort otroligt mycket för föreningen, säger Helene Öberg, ordförande i Svensk biblioteksförening sedan i maj.

– För mig är det jättetråkigt, jag har uppskattat att arbeta med Karin och vi hade kunnat åstadkomma mycket tillsammans också.

Samtidigt ser hon det som ett gott betyg för Svensk biblioteksförening att jobbet där kvalificerar för en viktig tjänst på journalistförbundet.

– Det är roligt att se.

Under sina år på föreningen har Karin Linder bland annat arbetat med att ta fram en vision för det svenska biblioteksväsendet, utvecklat föreningens verksamhet och bedrivit ett målmedvetet opinionsarbete, inte minst under pandemin. Andra områden där föreningens arbete gett resultat är kring skolbibliotek och stärkt forskning inom biblioteks- och informationsvetenskap, skriver föreningen i ett pressmeddelande.

Karin Linder själv minns goda stunder i Svensk biblioteksförening.

– Det har varit lärorikt, stundtals tufft, men i huvudsak väldigt roligt. Jag vill tacka alla för fint samarbete genom åren och har med mig en hel del guldstunder in i framtiden.

Nu inleds arbetet med att hitta en efterträdare.

– Vi har fått beskedet i dag och behöver sätta oss i styrelsen och diskutera ordentligt, säger Helene Öberg.

Karin Linder har jobbat i sex år som generalsekreterare på Svensk biblioteksförening. Innan dess arbetade hon som utredare för nationella biblioteksstrategin och kom dessförinnan från fackförbundet Dik.

0 kommentarer

Senaste nytt

English

ESSAY: Librarians have responsibilities in these times

Global tensions with war, economic instability, climate threats – in addition to internal challenges. But a historical review shows that even in past crises IFLA has managed to maintain free research and truth, as well as access to information and freedom of expression, writes former IFLA president Alex Byrne.

28 nov 2022 • 7 min

English

Fear. Illness. Silence.

REPORTAGE What is happening within IFLA? In search of answers, journalist Lisa Bjurwald travelled to The Hague, where IFLA’s headquarters are located. She found a culture of silence and an organisation that lacks confidence in its leaders.

28 nov 2022 • 13 min

English

Closed doors damage trust

SURVEY Limited transparency and poor communication. Biblioteksbladet’s survey shows that the turbulence is raising questions among IFLA members in Sweden.

28 nov 2022 • 5 min

English

Out of Step with the Times

There was also testimony of an outdated leadership style in his previous place of work. Nevertheless, Gerald Leitner was given the task of modernising the global library sector.

27 nov 2022 • 3 min

English

The Whistleblower

Suzanne Reid was an employee representative at IFLA headquarters. She has since changed careers and recovered from the experience. IFLA she feels, however, is beyond rescue.

27 nov 2022 • 6 min

Krönika

Tack för mig!

Det är beklagligt att det fort­farande saknas en stark strategi för bibliotekssektorn. Målen borde vara individens demokratiska delaktighet och sam­hällets kunskaps­utveckling, skriver Svensk biblioteksförenings avgående generalsekreterare Karin Linder i sin avskedskrönika.

25 nov 2022 • 2 min

English

IFLA needs to change

CHRONICLE Karin Linder, secretary general, Swedish Library Association: Why is the Swedish Library Association fighting with IFLA? The answers are rooted in the principles of democracy and responsibility.

25 nov 2022 • 2 min

Reportage

Rädsla. Sjukdom. Tystnad.

Vad händer inom Ifla? Journalisten Lisa Bjurwald åkte till Haag där biblioteks­­federationens huvudkontor ligger. Hon fann en kompakt tystnadskultur och en skräckslagen organisation utan förtroende för sin ledning.

24 nov 2022 • 13 min