Nytt råd ska rädda kulturarvet
1 mar 2024 • < 1 min
Kungliga biblioteket får tillsammans med en rad andra myndigheter i uppdrag att bilda ett råd för att skydda kulturarvet. ”I en orolig värld blir bibliotekens och arkivens betydelse ännu mer central.”
Hur ska kulturarvet skyddas? Ett nybildat råd ska bedöma behoven, men det är inte bara gamla böcker som avses, även det digitala kulturarvet är viktigt att ha med i bedömningen, säger Karin Grönvall. (Bilden är från arikivet på Stockholms universitetsbibliotek)
Riksbibliotekarie Karin Grönvall välkomnar regeringens besked och säger i ett pressmeddelande att frågan om hur kulturarvet ska bevaras står högt på Kungliga bibliotekets agenda.
– Möjligheten att, såväl nu som i framtiden, ta del av både historiska och nutida oförvanskade källor är en demokratisk rättighet. Den är mer angelägen än någonsin att värna, säger hon.
– I en orolig värld blir bibliotekens och arkivens betydelse ännu mer central.
Rådet består av cheferna för KB, Riksantikvarieämbetet, Riksarkivet, Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, länsstyrelserna och Statens fastighetsverk. Även museer och Svenska kyrkan ska erbjudas plats i rådet.
Rådet ska identifiera behoven av beredskapsåtgärder för att skydda kulturarvet. Syftet är att få en effektiv beredskapsplanering för att skydda samlingar och kulturhistoriskt värdefulla fastigheter och miljöer.
Karin Grönvall betonar vikten av att även skydda det digitala kulturarvet, inte minst med tanke på hotet från cyberattacker som har ökat. KB samlar in stora mängder digitalt material och digitaliserar också de fysiska samlingarna för att öka tillgängligheten.
Arbetet ska pågå i tre år och vid två tillfällen, den 1 mars 2025 och samma dag 2026, ska Riksantivarieämbetet, som är sammankallande, lämna en redogörelse för de behov som rådet bedömer finns för att skydda kulturarvet. En slutredovisning med en bedömning av fortsatta behov ska lämnas till kulturdepartementet senast den 18 december 2026.




0 kommentarer