Prisas för uppsats om skolbibliotek – ”Finns stora luckor”

13 jun 2025 • 2 min

Skolbibliotekarien och studenten Peter Frövik gick bort 2024. Till hans minne har nu ett uppsatspris instiftats. Lovisa Thelander är den första mottagaren.

Pamela Schultz Nybacka är programansvarig Södertörns högskolas bibliotekarieprogram där Peter Frövik studerade. Hon har ljusa minnen av honom. Han jobbade redan som skolbibliotekarie på Norra Ängby skola i Bromma och gick utbildningen för att få en examen.

– Peter tog sitt läsfrämjande uppdrag på stort allvar, på och utanför skolan. Han hade alltid barnböcker, sina favoriter, med sig i sin väska, säger hon och fortsätter:

– Han var född 1970, fast var ny på högskolan. Peter tyckte att allt var toppen och han spred den entusiasmen i gruppen.

När han gick bort förra året fick Pamela Schultz Nybacka idén om att instifta ett uppsatspris för att hedra hans gärning som skolbibliotekarie och den person han var.

– Han njöt av utmaningarna inom akademin men fick aldrig skriva den här uppsatsen. Han fick inte sin examen men han hade verkligen blicken för eleverna och deras rättigheter, säger hon.

Lovisa Thelander är den första pristagaren och hon får priset som även Stockholms stad står bakom, för sin uppsats Att vara i det porösa rummet. En undersökning av mellanstadieelevers upplevelser av skolbiblioteket som ett socialt rum i skolan. Uppsatsen skrevs vårterminen 2023.

Motiveringen lyder: ”Uppsatsen ger prov på både vetenskaplig kvalitet och en särskild sensibilitet för skolelevernas perspektiv på skolbiblioteket. I uppsatsen träder barnens röster fram på ett synnerligen fint sätt. Tolkningarna är lyhörda, inkännande och teoretiskt intressanta. Sammantaget ger uppsatsen en rik bild av skolbibliotekets frigörande funktion och dess betydelse ur ett barnperspektiv.”

Numera jobbar Lovisa Thelander på en F-6-skola i Järva-området.

– Det är jätteroligt att få det här priset. Och överraskande. Jag har med mig insikter från den tiden, i mitt arbete som skolbibliotekarie, säger Lovisa Thelander.

Hon konstaterar, apropå priset, att det alltid är roligt när skolbibliotek uppmärksammas. Hon påpekar att det är många som läser till bibliotekarier som inte ens överväger att gå skolbiblioteksvägen eller ens skriver uppsats om skolbibliotek.

– Det märkte jag när jag skrev, att det var lite svårt när det kom till informationssökningen. Det finns stora luckor. Så allt som ger uppmärksamhet åt skolbibliotek är enbart positivt, menar Lovisa Thelander.

0 kommentarer

Senaste nytt

Nyheter

Biblioteket som blev en mångkulturell mötesplats

På det flerspråkiga biblioteket We Need Books hyllas mångkulturen. Biblioteket skapa ett ställe där alla är välkomna på samma villkor. "Här frågar vi inte om etnicitet, vi frågar bara om språk, så vi vet vilka böcker vi kan tipsa om."

16 jan 2026 • 4 min

Bokbuss i Aten står parkerad på ett torg med bakdörrarna öppna.
Nyheter

Biblioteksbuss ger plats för drömmar i grekiska flyktingläger

Många av välgörenhetsorganisationerna har lämnat de grekiska flyktinglägren. Men människor är fortfarande på flykt, inte sällan i och runt Aten där några organisationer vägrar ge upp, trots små resurser. Bland dem finns tre radikala bibliotek, som Biblioteksbladet berättar om i en serie artiklar. Först ut: ECHO Mobile Library.

14 jan 2026 • 6 min

Tre bilder bredvid varandra på Astrid Lindgren, Lars Trägårdh och August Strindberg.
Nyheter

Bred kritik mot förslaget om kulturkanon

De nationella minoriteterna är exkluderade, principen om armlängds avstånd är i fara, de kulturpolitiska målen nås inte. Förslaget om en kulturkanon får skarp kritik av bland andra KB och Svensk biblioteksförening.

8 jan 2026 • 2 min

Porträttbild på Ulrika Centerwall, doktor i biblioteks- och informationsvetenskap på Bibliotekshögskolan, samt en bakgrundsbild på ett läsande barn för att illustrera artikeln om skolbibliotek.
Nyheter

Hon forskar om lärare i biblioteket

Biblioteksforskaren Ulrika Centerwall forskar just nu om lärare som är ansvariga för biblioteket på sina skolor. En av hennes slutsatser är att kommuner har dålig koll på sina skolbibliotek.

7 jan 2026 • 2 min