Veteraner tipsar: så ska framtidens skolbibliotek vara

11 dec 2024 • 2 min

Cilla Dalén och Eric Haraldsson ger råd till rektorer, huvudmän och politiker. På så sätt vill de kratta manegen för framtidens skolbibliotekarier.

För ett par månader sedan gick Cilla Dalén i pension och har sedan dess bland annat föreläst för blivande bibliotekarier.

– De är väldigt skeptiska till att jobba på skolbibliotek. Det är inte något de har tänkt sig att göra. Det är inte heller konstigt att de har fått en negativ bild av de förutsättningar som ofta ges. Så många nu verksamma bibliotekarier berättar om hur dåliga förutsättningar de får för att göra sitt jobb, säger Cilla Dalén.

Riksdagen beslutade den 20 november att alla elever ska ha tillgång till skolbibliotek som i första hand ska bemannas med utbildade bibliotekarier. Det är också så att alla huvudmän runt om i landet ska ha en plan för sin biblioteksverksamhet. Cilla Dalén och Eric Haraldsson, skolbibliotekarie på Ringsbergsskolan i Växjö, välkomnar beslutet men menar att det sätter press på politiker, huvudmän och rektorer.

I en text på sajten Skola och samhälle med rubriken Så rekryterar du en skolbibliotekarie presenterar de en lista med råd om hur skolor och huvudmän ska bete sig för att lyckas rekrytera skolbibliotekarier.

Det handlar bland annat om att huvudmän bör upprätta en skolbibliotekscentral eller en central samordnare som kan hantera upphandling och support för bibliotekskatalog och andra databaser. Dessa centrala samordnare ska också ha hand om nätverk och fortbildning för bibliotekarierna ute på skolorna, centrala resurser och stöd till rektorer vid rekrytering av nya bibliotekarier.

Cilla Dalén och Eric Haraldsson skriver också:

”För att bibliotekarien ska känna att den har ett rimligt uppdrag och bli sugen på att söka tjänsten bör rektor vara bibliotekariens närmsta chef eftersom den pedagogiska verksamheten i skolbiblioteket ska prioriteras med hela skolans bästa för ögonen.”

De trycker även på att bibliotekarien ska få ordentligt med tid för inläsning av litteratur och planering tillsammans med skolans övriga pedagogiska personal och att den ska uppmuntras att nätverka och engagera sig i intern fortbildning med kollegor på andra skolor.

Cilla Dalén, tidigare skolbibliotekarie i Tensta.

– Det viktigaste nu är att både huvudmän och rektorer tar sitt ansvar som ledare och avsätter de resurser som behövs, då kommer det att bli väldigt bra. Men om inte skolbibliotekarierna har möjlighet att verkligen göra någon nytta, då blir det ingenting av det här, menar Cilla Dalén.

Själv har hon haft goda förutsättningar under alla sina yrkesverksamma år som skolbibliotekarie. Hon har jobbat på skolor med 300–400 elever och 50–80 anställda och hon har sett att hon har gjort skillnad.

– Då vet man att man hinner möta alla elever med läsfrämjande åtgärder. Jag har också haft möjlighet att delta i kollegiet med lärare och fritidspersonal, vi har kunnat stötta varandra. Det är något helt annat än de förutsättningar som finns på många andra skolor, säger Cilla Dalén och fortsätter:

– Det finns många som jobbar i skolbibliotek utan rätt utbildning. Och det är tyvärr mycket vanligt att ha en alldeles för liten tjänst i förhållande till elevantalet. Någon som utbildat sig till bibliotekarie och är taggad på att jobba med läsning och MIK, varför skulle de vilja ta ett jobb där de inte får förutsättningar att göra det på ett bra sätt? Så nu är det upp till rektorer, huvudmän och politiker, det är de som ska skapa goda förutsättningar.

1 kommentarer

  1. Jag vill slå ett slag för lärarbibliotekarier. Har själv jobbat som skolbibliotekarie och lärare i över 30 år.
    Det är en sådan fördel att känna till styrdokumenten och läroplanen. Din pedagogiska bakgrund är värdefull. Du har naturligt ett nära samarbete med kollegorna på skolan. Du omger dig med elever dagligen och fångar upp både lärarnas och elevernas intressen och önskemål.
    Att vara lärarbibliotekarie är ett så stimulerande och roligt arbete.
    Lärarbibliotekarier kommer att behövas!

Senaste nytt

Debatt

Debatt: Läromedelsförfattarnas analys brister

Begagnatmarknaden bär inte skulden för krisen för svensk kurslitteratur. Läromedelsförlagen måste erbjuda en bra betallösning för e-böcker, skriver Lars Iselid, forskningsbibliotekarie, i ett svar på Per Kornhalls förslag som han kallar för konstgjord andning.

24 jan 2025 • 3 min

Nyheter

Bibliotekspersonal filmades – upplevdes som obehagligt

På två bibliotek i Stockholm senaste veckan har personalen filmats av personer som också har ställt frågor. Båda incidenterna har anmälts och upplevts som obehagliga av personalen. ”Vi ser över våra riktlinjer”, säger stadsbibliotekarie Daniel Forsman.

23 jan 2025 • 2 min

Digitalisering

Unik studenthistoria digitaliserad

Vilka var 1700-talets studenter på V-Dala nation i Uppsala? Det och andra historiska uppgifter om studenterna universitetet finns nu att hitta för alla i digitaliserad form. ”Otroligt fascinerande material.”

23 jan 2025 • 3 min

Internationellt

Dansk encyklopedi ratar Meta

Den danska motsvarigheten till Nationalencyklopedin, Lex, upphör med annonsering i sociala medier. Valet att i stället gynna traditionella medier beskrivs som en investering i demokrati och ett upplyst samhälle.

13 jan 2025 • 2 min

Kommentar

SvD:s ledarsida klipper och klistrar

I maj 2015 väckte skribenten Paulina Neuding debatt om hot och stök på bibliotek. I en ny artikel framställer hon problemen som bestående – men har behövt gräva djupt för att hitta sina bästa exempel.

11 jan 2025 • 3 min