Dyr dansk e-lösning hotar biblioteken

6 mar 2012 • < 1 min

Danska bibliotek har tillsammans med förlagen skapat en tillfälligt fungerande modell före utlåning av e-böcker. Men lösningen kostar. Flera bibliotek har tvingats...

Danska bibliotek har tillsammans med förlagen skapat en tillfälligt fungerande modell före utlåning av e-böcker. Men lösningen kostar. Flera bibliotek har tvingats att strypa utlåningen eller maximera utlåningen av antalet e-böcker.

Flera danska biblioteksbudgetar har knäckts av kostnaden för utlån av elektroniska media. Som första bibliotek i Danmark stoppade Kalundborgs folkbibliotek förra sommaren utlåningen av elektroniska material under en period. Skälet var att det blev för dyrt. Även om kostnaden avskräcker är det nödvändigt för biblioteken att hänga på e-boksvågen.

Diskussionen om bibliotekens möjlighet att låna ut e-böcker har lagt sig något efter att tjänsten e-Reolen.dk lanserades i november 2011. E-Reolen är ett projekt där drygt 80 förlag och samtliga kommuner och bibliotek ingår. I dagsläget finns cirka 2 000 titlar för elektroniska utlån. Projektet är utvecklat med statligt stöd från Styrelsen for Bibliotek og Medier.

– Tjänsten är en bra och funktionell lösning och den uppskattas av många bibliotek. Men den är dyr, anser Michel Steen-Hansen.

Av tradition har de forskningsanknutna biblioteken ett annat förhållningssätt till elektronisk information än folkbiblioteken. Eftersom deras utbud är mer vetenskapligt baserat saknas oftast den starka kommersiella kopplingen som skönlitteratur har. Deras elektroniska tjänster utgår ofta från abonnemang och spänner över större områden än bara en enstaka publikation vilket gör att prisbilden och villkoren är helt annorlunda än den för folkbiblioteken.

Danmarks Biblioteksforening har ambitionen att hitta en modell som kan underlätta för folkbiblioteken att låna ut e-böcker och e-media.

Läs mer BBL nr 3

 

 

0 kommentarer

Senaste nytt

Debatt

Debatt: Läromedelsförfattarnas analys brister

Begagnatmarknaden bär inte skulden för krisen för svensk kurslitteratur. Läromedelsförlagen måste erbjuda en bra betallösning för e-böcker, skriver Lars Iselid, forskningsbibliotekarie, i ett svar på Per Kornhalls förslag som han kallar för konstgjord andning.

24 jan 2025 • 3 min

Nyheter

Bibliotekspersonal filmades – upplevdes som obehagligt

På två bibliotek i Stockholm senaste veckan har personalen filmats av personer som också har ställt frågor. Båda incidenterna har anmälts och upplevts som obehagliga av personalen. ”Vi ser över våra riktlinjer”, säger stadsbibliotekarie Daniel Forsman.

23 jan 2025 • 2 min

Digitalisering

Unik studenthistoria digitaliserad

Vilka var 1700-talets studenter på V-Dala nation i Uppsala? Det och andra historiska uppgifter om studenterna universitetet finns nu att hitta för alla i digitaliserad form. ”Otroligt fascinerande material.”

23 jan 2025 • 3 min

Internationellt

Dansk encyklopedi ratar Meta

Den danska motsvarigheten till Nationalencyklopedin, Lex, upphör med annonsering i sociala medier. Valet att i stället gynna traditionella medier beskrivs som en investering i demokrati och ett upplyst samhälle.

13 jan 2025 • 2 min

Kommentar

SvD:s ledarsida klipper och klistrar

I maj 2015 väckte skribenten Paulina Neuding debatt om hot och stök på bibliotek. I en ny artikel framställer hon problemen som bestående – men har behövt gräva djupt för att hitta sina bästa exempel.

11 jan 2025 • 3 min