Brister i skolbiblioteken påverkar ungas läsutveckling

16 feb 2015 • < 1 min

Det finns enorma brister i Stockholms skolbibliotek enligt Skolinspektionen. Niclas Lindberg, generalsekreterare i Svensk Biblioteksförening kräver nu att skollagen skärps....

Det finns enorma brister i Stockholms skolbibliotek enligt Skolinspektionen. Niclas Lindberg, generalsekreterare i Svensk Biblioteksförening kräver nu att skollagen skärps.

– Det är något som oroar jättemånga just nu. Och samtidigt sätter man inte till tillräckligt med resurser för att leva upp till den lagstiftning som finns. För mig är det obegripligt, säger Niclas Lindberg till P4 Stockholm.

Sedan den nya skollagen trädde i kraft 2012, som kräver att varje elev måste ha tillgång till ett skolbibliotek, har brister hittats i nästan hundra skolor i Stockholms län. Det oroar Niclas Lindberg som anser att det kan bidra till att ungas läsutveckling påverkas negativt.

Socialdemokraterna och Miljöpartiet har gått samman med en strategi som ska öka elevernas läsförmåga. En av punkterna handlar om att skolbiblioteken ska bemannas. Du kan läsa mer om det på Svensk biblioteksförening.

0 kommentarer

Vad tycker du?

BIBLIOTEKSBLADETS POLICY FÖR KOMMENTARER

Som gäst på Biblioteksbladets webbplats är du välkommen att kommentera och diskutera. Vi förväntar oss att tonen i kommentarerna är respektfull och att de håller sig till ämnet.

Vi raderar kommentarer som innehåller grovt språk, rasism, sexism, trakasserier, personliga påhopp, förtal, skvaller och lögner liksom ogrundade spekulationer om enskilda eller särskilda folkgrupper, samt kommentarer som inte håller sig till ämnet. Detsamma gäller länkar till ovanstående. Den som gör ett inlägg som strider mot gällande lagar kan personligen bli ansvarig för detta.

Vill du komma i kontakt med redaktionen direkt går det också bra att e-posta till redaktion@biblioteksbladet.se.