BTJ säljs för 1 krona

4 apr 2013 • < 1 min

Nu säljer riskkapitalbolagen Ratos och Litorina sitt aktieinnehav i BTJ Group. Man har ingått avtal om överlåtelse av samtliga aktier...

Nu säljer riskkapitalbolagen Ratos och Litorina sitt aktieinnehav i BTJ Group. Man har ingått avtal om överlåtelse av samtliga aktier i bolaget till Per Samuelson, styrelseordförande i BTJ Group.

2003 förvärvade Litorina 75 procent av aktierna i Bibliotekstjänst (”BTJ”) av Svensk Biblioteksförening och KF. Under Litorinas ledning förvärvade BTJ under 2004 InfoData av Schlumberger och koncernen BTJ InfoData bildades. Förvärvet finansierades bland annat genom en riktad nyemission till Ratos, som därefter blev koncernens huvudägare vid sidan av Litorina.

2005 styckades bolaget upp i InfoData och BTJ Nordic – samma år gick InfoData samman med Bonniers Affärsinformation.

Det har under en tid varit känt att BTJ är aktuell för försäljning. Nu ser det alltså ut som företagets styrelseordförande, Per Samuelson, eller ett av honom ”kontrollerat förvärvsbolag” som det heter i ett pressmeddelande från Litorina köper samtliga aktier i BTJ – för 1 krona!

Ratos, vars ägarandel i BTJ Group uppgår till 66 %, har kallat till en extrastämma den 25 april där man ska besluta om godkännande av affären.

2012 gjorde BTJ en förlust på 1 miljon kronor. För 2013 beräknas förlusten till 3 miljoner kronor.

Svensk Biblioteksförening har en fordran hos BTJ:s ägare Ratos och Litorina på 30 miljoner kronor avseende deras köpeskilling för föreningens aktier i BTJ. Fordran som förfaller i år har hittills inte realiserats som en följd av Ratos och Litorina i sin tur realiserat sitt ägande i BTJ vilket ingick i uppgörelsen. Hur den fordran faller ut när nu Ratos och Litorina säljer sitt aktieinnehav för symboliska 1 krona är i skrivande stund oklart.

BTJ Group är leverantör av medieprodukter och informationstjänster till primärt bibliotek i Sverige och Finland.

 

1 kommentarer

  1. Har Biblioteksförening därmed grundlurats av två riskkaptialbolag med Bonniers i kulisserna? Vore bra om man gick till botten i denna härva och alla kort kom på bordet. Uppmanar Biblioteksbladet och andra media att gräva djupare i denna affär. Fram med dynggrepen!

Senaste nytt

Nyheter

Är biblioteken inkluderande på riktigt?

Okunskapen om rasism, hbtqi-fientlighet och hot på bibliotek är stor, anser motionärerna bakom fyra förslag som nyligen behandlades på Svensk biblioteksförenings årsmöte. Mer måste göras, anser de.

12 jun 2025 • 4 min

Reportage

De sätter ord på kriget

Bokutgivningen i Ukraina domineras av den fullskaliga invasionen. Biblioteksbladet har pratat med en barnboksförfattare som skriver för barn om kriget, och med två poeter som har egen erfarenhet av att strida vid fronten.

4 jun 2025 • 6 min