Annons
Annons

DIK:s ordförande Attila Rostoványi slutar

15 nov 2016 • < 1 min

Personliga skäl av hälsokaraktär får Attila Rostoványi att lämna posten som ordförande för fackförbundet DIK. Sara Roberts blir tf ordförande.

DIK:s ordförande Attila Rostoványi. Foto: Anders Haglund / DIK
DIK:s ordförande Attila Rostoványi. Foto: Anders Haglund / DIK

– Det har varit en ära att ha fått företräda DIK:s medlemmar under det här året, säger Attila Rostoványi i ett pressmeddelande.

Attila Rostoványi valdes till ordförande på DIK:s kongress för ganska precis ett år sedan. Han efterträdde då Karin Linder, tillträdande generalsekreterare för Svensk biblioteksförening.

Förbundsstyrelsen sammanträder i veckan och kommer då diskutera hur en ny ordförande ska tillsättas. Att Rostoványi väljer att sluta har styrelsen känt till i ett par veckor. I pressmeddelandet tackar vice ordförande Sara Roberts för det arbete Attila Rostoványi gjort med att synliggöra medlemmarna och jobba för ett tryggare arbetsliv.

Fackförbundet DIK har 20 000 medlemmar som jobbar på bland annat bibliotek, arkiv, museum och kommunikationsavdelningar.

UPPDATERAT 17/11: En extrakongress kommer äga rum i början av 2017, har styrelsen beslutat. Extrakongressen kommer hållas elektroniskt, valberedningen har påbörjat arbetet med att ta fram kandidater. Tills dess att en ny ordförande är vald är Sara Roberts tillförordnad förbundsordförande, Nils Harnesk och Jennifer Sköld vice ordföranden.

 

0 kommentarer

Senaste nytt

En person läser en bok och småler på biblioteket för att illustrera en ny studie som menar att folkbibliotek är viktiga för hälsan, kontakter och tillhörighet. Speciellt bland nyanlända och familjer.
Nyheter

Studie: Folkbibliotek är viktiga för måendet

Folkbiblioteken har avgörande roll för samhällets välmående och sociala sammanhållning. Det är slutsatsen i en kanadensisk studie. Rapporten slår också fast att biblioteken är något av det mest värdefulla en stad kan bidra med till lokalsamhället

9 feb 2026 • < 1 min

Sara Kärrholm med bakgrundsbild på mörka böcker och obskyra föremål.
Essä

Dark Academia – en genre växer fram på Booktok

Estetiska principer är centrala för bokinfluerarna på Tiktok. Kanske innebär det att synen på högt och lågt är på väg att luckras upp, skriver Sara Kärrholm, docent i litteraturvetenskap och lektor i förlags- och bokmarknads­kunskap vid Lunds universitet.

2 feb 2026 • 7 min