Fel, fel, fel...

13 maj 2013 • < 1 min

I nya numret av BBL står det att det är första gången som Lena Adelsohn Liljeroth besöker Biblioteksdagarna. Det är...

I nya numret av BBL står det att det är första gången som Lena Adelsohn Liljeroth besöker Biblioteksdagarna. Det är icke med sanningen överensstämmande. När kulturministern i år besöker Biblioteksdagarna i Örebro blir det för andra gången hon närvarar vid bibliotekens branschdagar. Första gången var 2007, i Stockholm då hon öppnade Biblioteksdagarna.

Då, 2007, berömde kulturministern föreningen för sitt framgångsrika lobbyarbete och lovade att göra en översyn av bibliotekslagen. Och så här sex år senare kan vi konstatera att så skedde – inom sinom tid.

0 kommentarer

Senaste nytt

Nyheter

Bibliotekspersonal filmades – upplevdes som obehagligt

På två bibliotek i Stockholm senaste veckan har personalen filmats av personer som också har ställt frågor. Båda incidenterna har anmälts och upplevts som obehagliga av personalen. ”Vi ser över våra riktlinjer”, säger stadsbibliotekarie Daniel Forsman.

23 jan 2025 • 2 min

Digitalisering

Unik studenthistoria digitaliserad

Vilka var 1700-talets studenter på V-Dala nation i Uppsala? Det och andra historiska uppgifter om studenterna universitetet finns nu att hitta för alla i digitaliserad form. ”Otroligt fascinerande material.”

23 jan 2025 • 3 min

Internationellt

Dansk encyklopedi ratar Meta

Den danska motsvarigheten till Nationalencyklopedin, Lex, upphör med annonsering i sociala medier. Valet att i stället gynna traditionella medier beskrivs som en investering i demokrati och ett upplyst samhälle.

13 jan 2025 • 2 min

Kommentar

SvD:s ledarsida klipper och klistrar

I maj 2015 väckte skribenten Paulina Neuding debatt om hot och stök på bibliotek. I en ny artikel framställer hon problemen som bestående – men har behövt gräva djupt för att hitta sina bästa exempel.

11 jan 2025 • 3 min