Hur startar man en äppelhylla?
30 apr 2019 • 2 min
En bibliotekarie med tillgänglighetsansvar undrar hur man bygger upp en äppelhylla från grunden. Experten Anna Fahlbeck svarar.

Hej!
Vi ska bygga upp en äppelhylla mer eller mindre från grunden. Har ni några tips för böcker eller andra medier som har fungerat särskilt bra för era besökare?
Bibliotekarie med tillgänglighetsansvar

Anna Fahlbeck, Nätverket för bibliotek med äppelhyllor. Jobbar med tillgänglig verksamhet, med barnverksamhet och ansvarar för äppelhyllan på Linköpings bibliotek, svarar:
I Äppelhyllan samlar vi alla anpassade medier för barn, framförallt för intellektuell ålder till 9-10 år. Vi vill att de anpassade medierna ska synas så tydligt som möjligt, både var de finns placerade i rummet (äpplet och texten Läsa på olika sätt visar vägen), samt att böckernas framsidor ska visas så mycket som möjligt i hyllorna. Vi kollar av vilka medier som används mest och dem köper vi extra mycket av, men vi har alla tillgängliga medier och alla titlar vi kan hitta. Vi vet ju aldrig vilken dag det kommer in någon och frågar om ett material, och om vi inte har alla material kan ju våra besökare inte veta om att de finns.[fakta id=”19758″]
För barn tycker jag ni ska satsa på böcker med tecken som stöd, de används mycket i förskolan, och språkstimulerande material typ våra Språkpiller(i samarbete med logopeder) och språkväskor/-påsar. Några lockande böcker att ha i Äppelhyllan är MTM:s taktila bilderböcker. De används också i förskolan, av habiliteringen och för barn med synnedsättning. Även äldre, dementa, barn, unga och vuxna med intellektuell funktionsnedsättning kan ha nytta av och tycka om dem.
Böcker om olika funktionsnedsättningar hos barn, både för vuxna och barn att läsa, är också bra att satsa på.
Det viktigaste när det gäller arbetet med äppelhyllan är att hitta personer utanför biblioteket att samverka med, bygga upp samarbeten med habiliteringen, syncentralen, hörselpedagoger, logopeder för att ta reda på hur behoven ser ut hos er!
Klicka här för att se PDF som beskriver Äppelhyllan i Linköping.
[fakta id=”19756″]
Var börjar man när man startar ett nytt skolbibliotek? Hur får man besökarna att hitta rätt i ett meröppet bibliotek? Från och med nu kan du som läsare av Biblioteksbladet ställa frågor till Svensk biblioteksförenings expertnätverk. Skicka din fråga till bbl@a4.se så ser vi till att den kommer till rätt expert.
Läs mer:
http://biblioteksbladet.test/hur-hanterar-jag-pedagogerna/
Senaste nytt

Sista året för Stärkta bibliotek – här är hela listan
Enligt kulturminister Parisa Liljestrand har stödet för Stärkta bibliotek varit framgångsrikt. När det nu delas ut för sista gången väntar dock ministern på förslag på nya stödformer.
1 jun 2023 • 2 min

En outsider med uppdrag att förändra på insidan
Pamela Schultz Nybacka hade ett särskilt uppdrag när bibliotekarieutbildningen på Södertörns högskola startades: bredda rekryteringen. Men hittills har de nya studenterna varit svåra att locka.
31 maj 2023 • 7 min

"Vad är egentligen ett bibliotek?" Jag förstår inte frågan
Karin Linder om en frågeställning som ofta hörs i biblioteksvärlden. "Ett fegt sätt att genom låtsat problematiserande styra en framåtsyftande diskussion."
30 maj 2023 • 2 min

Utrensningen av böcker sprider sig – ”Bibliotekarierna de verkliga hjältarna”
Höj rösten och stötta varandra. Det är Nadine Farid Johnsons uppmaning till världens bibliotekarier i tider när utrensningen av böcker pågår på bibliotek och i skolor. Men, som vd för Amerikanska Pen i Washington, varnar hon också för att plocka bort böcker med daterade formuleringar från bokhyllorna.
26 maj 2023 • 5 min

Bibliotekschefen i Högsbo: ”Vi är så, så, så ledsna”
Grethe Österberg, bibliotekschef på Högsbo bibliotek, är ångerfull. Hela personalgruppen inser att inlägget om Lena Anderssons böcker var olämpligt. "Det var fel forum."
26 maj 2023 • 2 min

Skarpt och smart eller ett övertramp?
"Sista veckan innan löning! Vi har fyllt på skåpet i entréhallen med utgallrade böcker", skrev Högsbo bibliotek på Instagram intill en bild av böcker av Lena Andersson som sorterats ut. En oskyldig kommentar till författarens uppmärksammade artikel om hungrande barn? Eller ett oförsvarligt agerande av ett folkbibliotek?
25 maj 2023 • 4 min

Om förberedelser för en oviss framtid
Hur ska biblioteken stå redo för det framtiden bjuder på i form av såväl kriser som digital utveckling? Det var temat när Biblioteksdagarna 2023 drog i gång på onsdagen.
24 maj 2023 • 2 min

Många biblioteksanställda kritiska till anmälningsplikt
En stor del av de som är anställda på bibliotek är mycket kritiska till Tidöförslaget om att offentliganställda ska vara skyldiga att anmäla papperslösa. Fackförbundet Dik har frågat sina medlemmar och bara en liten del av de svarande tycker att förslaget är bra.
24 maj 2023 • < 1 min

Tryckfrihetsförordningen blir världsminne
Unesco har utsett tryckfrihetsförordningen till världsminne. Den var den första i världen att reglera rätten att uttrycka sig fritt och ta del av allmänna handlingar. Det unika källmaterialet finns bevarat på Kungliga biblioteket och på Riksarkivet.
22 maj 2023 • 2 min

Förskönande bild av bibliotek i totalförsvaret
Diskussionen om bibliotekens roll i totalförsvaret tenderar att bli förskönande. Det är viktigt att stå tryggt med fötterna i sin egen verklighet. Hur andra valt att organisera sig är inget facit, skriver Helene Öberg, ordförande i Svensk biblioteksförening.
22 maj 2023 • 2 min

Har nya bibliotekarier kunskaperna som behövs?
Under arbetet med nya numret av Biblioteksbladet skickades frågor till bibliotek om nyutbildade bibliotekariers kompetens. Svaren tyder på ett glapp mellan det verksamheterna behöver och det de nyutbildade har med sig.
19 maj 2023 • 2 min

Färre bibliotek – men besökarna är (nästan) tillbaka
Antalet folkbibliotek fortsätter att minska. Men 2022 års biblioteksstatistik visar att besökarna nästan helt har återvänt efter pandemin.
17 maj 2023 • < 1 min
0 kommentarer