Ickeanvändarna ska nås
24 okt 2012 • 2 min
Stiftelsen för internetinfrastruktur, .SE, finansierar 11 nya projekt inom ramen för kampanjen Digidel. Flera av projekten riktar in sig på...

Stiftelsen för internetinfrastruktur, .SE, finansierar 11 nya projekt inom ramen för kampanjen Digidel. Flera av projekten riktar in sig på att nå människor över 45 år och uppåt. Bland de 1,2 miljoner svenskar som aldrig eller väldigt sällan använder internet är personer över 45 år i majoritet..SE:s Internetfonden har sedan 2008 finansierat 61 projekt med totalt 18,5 miljoner kronor i syfte att höja den digitala kompetensen hos människor i Sverige som av olika anledningar står utanför internet. Under höstens ansökningsperiod har man fått in 44 ansökningar inom ramen för digital delaktighet och nu har elva av dessa beviljats finansiering. Projekten erbjuder på olika sätt utbildning i grundläggande internetkunskaper. De drivs av bibliotek, folkbildning och ideella organisationer med flera aktörer.
På Digideldagen – en konferensdag under Internetdagarna tidigare i höst –presenterades elva nya projekt som startar med stöd av Internetfonden.
Bland annat ska 50 seniorer i Västerbotten introduceras i YouTube, Twitter och Google. Öjaby Sveriges Pensionärsförbund har som mål att utbilda 40 medlemmar i Kronobergs län i digital delaktighet.
I Lycksele driver Medborgarskolan Nord ett projekt för ökad digital delaktighet hos personer över 65 år för att de ska kunna bli aktiva e-medborgare.
Spelprogrammering för seniorer är ett projekt som drivs av it-företaget Roboro i Tullinge som satsar på att lära äldre att ha kul med en dator genom att göra webbaserade spel med JavaScript.
PRO i Örebro län ska i studiecirkelform utbilda äldre i att använda dator och Internet med inriktning på banktjänster, e-post, sökning på nätet, beställa biljetter till kulturarrangemang och resor.
Och i Östergötland ska fler LO-medlemmar få hjälp att lära sig internet.
Mer om dessa och andra projekt som får stöd finns att läsa om på .SE:s hemsida.
Kampanjen Digidel 2013 startade med ett upprop för digital delaktighet i april 2011 av 16 initiativtagare, bland dessa .SE. Idag har Digidel 299 partners från offentlig- privat- och ideell sektor – bland dem Svensk Biblioteksförening, som gör insatser för ökad digital delaktighet. De projekt som beviljas medel undersöker nya grepp för att öka kunskapen om och användande av internet för icke- och sällanvändare. Enligt Digidel har närmare 92 000 personer hittills nåtts av kampanjens insatser.
Senaste nytt

2023 ett magert år för folkbiblioteken
Resurserna för nästan 90 procent av landets folkbibliotek har krympt 2023, visar Biblioteksbladets årliga enkätundersökning. Skälet är nedskurna budgetar, hög inflation eller både och.
6 feb 2023 • 2 min

Använder spel för att nå biblioteksmålen
Spel- och spelkultur står i fokus för ett nytt expertnätverk. Målet är att höja kunskapsnivån på medlemmarna i Svensk biblioteksförening.
2 feb 2023 • 2 min

Iflas ordförande skjuter på budbäraren
Avslöjandena om rötan inom Ifla fortsätter att ge eko. Den tyska tidningen BuB ägnar sin senaste utgåva åt historien och publicerar en intervju där Ifla-ordföranden Barbara Lison både bekräftar viktiga uppgifter och försöker undergräva Biblioteksbladets trovärdighet.
1 feb 2023 • 3 min
”Vi blev förvånade över Lotta Edholms svala intresse”
”Vi måste prata om skolbibliotek”, skriver 1613 personer i ett öppet brev till Lotta Edholm. Igår träffade brevets initiativtagare skolministern. De är frågande över bemötandet de fick.
31 jan 2023 • 3 min

Författare varnas för BTJ-tjänst
I höstas lanserade BTJ sin nya tjänst för författarbesök på bibliotek. Nu varnar Författarcentrum sina medlemmar för att använda den. ”Vi oroar oss för en urholkning av arvodesnivåerna.”
31 jan 2023 • 3 min

Öppet brev till Lotta Edholm: Vi måste prata om skolbiblioteken!
1613 personer från förlag, bibliotek, akademi och fackförbund skriver till skolministern: "En skola är en skola först när alla elever har ett skolbibliotek som är bemannat med en utbildad skolbibliotekarie."
30 jan 2023 • 2 min
Snart dags att söka Stärkta bibliotek – för sista gången
Alla landets kommuner har någon gång sökt bidrag från Stärkta bibliotek. När det snart är dags att söka igen är det för sista gången. Men nya stöd ska utredas.
27 jan 2023 • 2 min

Ny uppgörelse i Sölvesborg
Sölvesborgs kommunledning har slutit ännu en uppgörelse med chefen för biblioteket. Denna gång är det Anders Nylander som avslutar sin anställning.
26 jan 2023 • 2 min

Avhopp från Gates-finansierad Ifla-stiftelse
Beslut om framtid och ledning har fått tidigare Ifla-ordföranden Christine Mackenzie att lämna styrelsen för stiftelsen SIGL. Samtidigt pågår samtal med SIGL:s generalsekreterare Gerald Leitner, som sparkats från samma position inom Ifla, om en ny roll som rådgivare.
26 jan 2023 • 2 min
Högre arbetslöshet bland utrikesfödda bibliotekarier
Arbetslösheten är fyra gånger så hög bland bibliotekarier som är födda i utlandet än bland inrikesfödda. Det visar en granskning från Magasin K.
25 jan 2023 • < 1 min

Populärt låna elmätare i söder
Elmätare har funnits i många år på flera av landets folkbibliotek, men det är först under senaste året som låntagarna har fått upp ögonen för dem. Åtminstone i södra delarna av landet.
24 jan 2023 • 3 min

Romskt resursbibliotek placeras i Malmö
Det blir Biblioteken i Malmö som får uppdraget att vara värd för resursbiblioteket för romani chib.
20 jan 2023 • < 1 min
0 kommentarer