Maryse Condé får alternativt Nobelpris

12 okt 2018 • < 1 min

Maryse Condé tilldelas Den nya akademiens litteraturpris. Hon har skrivit ett 20-tal böcker, bland annat Färden genom mangroven.

Maryse Condé. Foto: Mercure de France/Leopard förlag.
Maryse Condé. Foto: Mercure de France/Leopard förlag.

När det stod klart att det inte blir något Nobelpris i litteratur i år bildades föreningen Den nya akademien, med journalisten Alexandra Pascalidou i spetsen.

Föreningen skapade ett eget litteraturpris och omkring 200 bibliotekarier nominerade 47 författare. Efter det tog en jury – bestående av bland annat Gunilla Sandin, bibliotekschef i Strömstads kommun – fram fyra finalister: Neil Gaiman, Haruki Murakami, Kim Thúy och Maryse Condé. Allmänheten har sedan fått rösta på sin favorit.

Vid en ceremoni på Stockholms stadsbibliotek vid lunchtid i dag tillkännagav Den nya akademin att priset tilldelas den guadeloupiska författaren Maryse Condé som skrivit ett 20-tal böcker, bland annat Färden genom mangroven.

Priset delas ut 10 december och direkt efter det ska föreningen upplösas.

Läs mer: 

http://biblioteksbladet.test/bibliotekarier-rostar-till-alternativt-nobelpris/

0 kommentarer

Senaste nytt

Ledare

Omfamna, bemästra och använd AI

Bilderna i nya numret av Biblioteksbladet är AI-genererade. Skulle tidningen även kunna skrivas av en chatbot? "Svaret är nej, men jag ändrar mig kanske om någon lyckas instruera en AI att skriva texter som berör på samma sätt som Annika Nordenskiölds bilder", skriver Thord Eriksson.

30 nov 2023 • 2 min

Digitalisering

Gammal data hotas av utrotning

Med språk hämtat från naturvetenskapens larm om utsatta djurarter listar Digital Preservation Coalition hotade ”digitala arter”. Några är på väg att försvinna, andra är redan så gott som borta – och följderna är förödande, varnar organisationen.

28 nov 2023 • 3 min