Annons

Misstänkt barnporrbrott på Malmöbibliotek

7 apr 2015 • < 1 min

Tidigare i dag har polisen beslagtagit datorer från Orkanenbiblioteket på Malmö högskola. Högskolan har enligt rektor Stefan Bengtsson polisanmält ett...

Tidigare i dag har polisen beslagtagit datorer från Orkanenbiblioteket på Malmö högskola. Högskolan har enligt rektor Stefan Bengtsson polisanmält ett fall av misstänkt barnporrbrott.

Det var personalen på Orkanenbiblioteket som enligt Sydsvenskan upptäckte det misstänkta brottet när papperstrasslet i en skrivare skulle åtgärdas.

Under servicen av skrivaren hittades bilder på barn. Bilderna ska vara tagna ”i situationer som gör att vi valt att polisanmäla detta som möjligt barnporrbrott”, enligt Stefan Bengtsson.

Orkanenbiblioteket är öppet för allmänheten, och det har efter en kontroll visat sig att skrivaren i det aktuella fallet inte använts av någon som är anställd vid biblioteket eller student på högskolan.

Malmö högskolan har beslutat att personen som gjort utskrifterna tills vidare är portad från högskolan.

0 kommentarer

Vad tycker du?

BIBLIOTEKSBLADETS POLICY FÖR KOMMENTARER

Som gäst på Biblioteksbladets webbplats är du välkommen att kommentera och diskutera. Vi förväntar oss att tonen i kommentarerna är respektfull och att de håller sig till ämnet.

Vi raderar kommentarer som innehåller grovt språk, rasism, sexism, trakasserier, personliga påhopp, förtal, skvaller och lögner liksom ogrundade spekulationer om enskilda eller särskilda folkgrupper, samt kommentarer som inte håller sig till ämnet. Detsamma gäller länkar till ovanstående. Den som gör ett inlägg som strider mot gällande lagar kan personligen bli ansvarig för detta.

Vill du komma i kontakt med redaktionen direkt går det också bra att e-posta till redaktion@biblioteksbladet.se.