Prenumerera på vårt nyhetsbrev
De viktigaste nyheterna direkt i din inkorg!
10 jun 2015 • 2 min
Fackförbundet DIK:s utlovade enkät om arbetsmiljön på biblioteken väcker uppmärksamhet i medierna och möts av uppskattning. – Det är jättebra...
Fackförbundet DIK:s utlovade enkät om arbetsmiljön på biblioteken väcker uppmärksamhet i medierna och möts av uppskattning.
– Det är jättebra att problemen äntligen uppmärksammas, säger Anna William-Olsson, huvudskyddsombud för Stockholms stadsbibliotek och kulturförvaltning. Problemen med arbetsmiljön är ju inget nytt fenomen, och det gör saken ännu mer allvarlig.
Enligt Anna William-Olsson är sjuktalet ”oerhört höga” bland personalen på Stockholms kommunala bibliotek.
– Vi har högre sjuktal än bland dem som jobbar inom socialtjänst eller äldreomsorg. Självklart anser jag att en del av förklaringen finns i arbetsmiljön och naturligtvis måste vi undersöka och ta reda på vad det beror på.
Anna William-Olsson talar om bibliotekarier som möter hot och våld, och om situationer där besökare stör verksamheten och ”inte respekterar de regler och förhållningssätt som vi har på biblioteken”.
– Den arbetsmiljön är ju inte okej, säger Anna William-Olsson. Det handlar inte heller om att vi måste ha knäpptysta bibliotek, ibland förenklar man ju problemet.
– Men det är så många som behöver ett ställe att gå till där de kan sitta i fred, söka information och läsa. Biblioteken har ett jätteuppdrag att satsa på läsningen hos barn och unga. Då måste vi ha en miljö där det uppmuntras, säger Anna William-Olsson.
Men hur arbetsmiljön på biblioteken kan konkret förbättras, det kan inte Anna William-Olsson svara på i dag:
– Vi har naturligtvis pratat om vakter och larmsystem, men jag vet inte vad som är klokt. Det behövs antagligen alla möjliga insatser, men just nu har jag inget svar.
Åtgärden att på eftermiddagarna stänga Hässelbys villastads bibliotek, som nu har återgått till kvällsöppet, var enligt Anna William-Olsson vettig.
– Det var en utmärkt insats, en markering och ett stöd för personalen. Det är klart att vi har diskuterat om det finns skäl att gå in och stänga verksamheter. Jag har inte ansett att det har funnits sådana allvarliga skäl, men det är möjligt att jag kan ha haft fel.
Enligt Anna William-Olsson är den så kallade incidentrapporteringen, som bibliotekens personal gör vid exempelvis hotfulla situationer, mycket viktig.
– Men vi behöver bli ännu bättre på att rapportera. Sedan måste det naturligtvis hända någonting, det går inte att det rapporteras och sedan händer ingenting.
”Jag hoppas att politikerna inser betydelsen av starka och välfinansierade bibliotek i ett demokratiskt samhälle. Därför planerar vi möten i landet för att påverka lokalt och nationellt”, skriver Silvia Ernhagen, Svensk biblioteksförenings generalsekreterare.
5 dec 2025 • 2 min
I nya numret av Biblioteksbladet tittar vi närmare på appen Tiktok och taggen Booktok. Hur ställer sig cheferna för landets folkbibliotek till appen, som av säkerhetsskäl inte tillåts i många kommuner – är det värt risken trots att appen väcker läslust?
4 dec 2025 • 2 min
Varför åkte Biblioteksbladet till Ukraina? Frågan ställdes i schweiziska Bern på tisdagskvällen under en vernissage med tidningens bilder, tagna av Åke Ericson.
3 dec 2025 • 2 min
I våras skrev Biblioteksbladet om det kontroversiella konservativa biblioteket i Berlin. Nu har ett av Tysklands största biblioteksnätverk, GBV, bestämt sig för att kasta ut biblioteket från nätverket.
1 dec 2025 • < 1 min
Skolor erbjuds köpa bibliotekstjänster. Jag har en budget för mitt bibliotek, skriver skolbibliotekarien Viktoria Reuterskiöld. "Den ska förstås, så långt som möjligt, gå till litteratur och inte till utomstående företag."
28 nov 2025 • 2 min
KB bjuder in till dialog. Initiativet är ett led i regeringsuppdraget att ta fram en gemensam standard för digitala böcker.
27 nov 2025 • 2 min
Bodleian library i Oxford är ett av världens mest ansedda bibliotek. Namnet har nu lånats ut till en tillverkare av gin – som också vill skapa ”skräddarsydda ginsorter för bibliotek i Sverige”.
26 nov 2025 • 2 min
Sverige rustar och det gäller även Försvarsmaktens biblioteksverksamhet. Sedan i augusti är informationsspecialisten Ann-Christin Karlén Gramming bibliotekssamordnare.
25 nov 2025 • 2 min
Att transportera föremål i skydd är den lösningen regeringen framhåller för att skydda kulturarv i krig. Det utgår från förlegade erfarenheter, anser Lars Ilshammar. Lösningen finns istället i två utredningar om digitalisering som sedan länge bereds på kulturdepartementet, anser han.
24 nov 2025 • 4 min
Utbildningen Mediemedveten har tagits fram av Mediemyndigheten med hjälp av bland andra KB och Svensk biblioteksförening. "Vi brukar säga att det här är vår tids läs- och skrivkunnighet."
21 nov 2025 • 2 min
Ordet är fritt, så heter den kampanj som biblioteken i Jämtland/Härjedalen, Norrbotten, Västerbotten och Västernorrland nu har lanserat. Tanken är att uppmärksamma bibliotekens demokratiska uppdrag.
20 nov 2025 • 2 min
Biblioteksbladets temanummer om Ukraina får internationell uppmärksamhet. I början av december öppnar en fotoutställning i den schweiziska huvudstaden Bern med tidningens bilder, tagna av Åke Ericson. Samtidigt arrangeras en konferens om hur ukrainska bibliotek och författare påverkas av Rysslands anfallskrig.
19 nov 2025 • 2 min
0 kommentarer