annons
annons

Snabbt med gratistjänsten ”Get IT Now”

24 feb 2015 • < 1 min

Snabbt och enkelt, direkt i datorn. Biblioteket vid Chalmers Tekniska Högskola i Göteborg tipsar svenska forskningsbibliotek om gratistjänsten ”Get IT...

Snabbt och enkelt, direkt i datorn. Biblioteket vid Chalmers Tekniska Högskola i Göteborg tipsar svenska forskningsbibliotek om gratistjänsten ”Get IT Now”, som nu är tillgänglig även i Sverige.

Tack vare tjänsten kan forskare och studenter beställa fram dokument utan att behöva anlita bibliotekspersonal. Det eftersökta dokumentet, från exempelvis någon av bibliotekets databaser, levereras sedan direkt till beställarens dator.
Tjänsten ”Get IT Now” kostar i sig ingenting, förutom en copyright-avgift för varje beställd artikel. Chalmers bibliotek har efter att ha använt tjänsten under ett år funnit att den fungerar bra, som ett komplement till verksamheten med fjärrlån. Beställt material får bara användas av beställaren, för akademiskt bruk eller för forskningsändamål.
Även om beställningarna kan betyda en del utgifter, kan detta enligt Chalmers bibliotek betyda en anledning att se över nyttan med prenumerationer på vissa tidskrifter.

0 kommentarer

Senaste nytt

Porträttbild på Katarina Michnik och Karin Emanuelsson 
Debatt

Satsning på skolbibliotek – grunden till framtidens forskare?

Karin Emanuelsson och Katarina Michnik har intervjuat studenter om hur de använder biblioteket på Göteborgs universitet. En slutsats är att det finns en koppling mellan tillgången till bibliotek i grundskolan och på gymnasiet, och hur väl universitetsbibliotekets resurser senare används.

10 feb 2026 • 5 min

En person läser en bok och småler på biblioteket för att illustrera en ny studie som menar att folkbibliotek är viktiga för hälsan, kontakter och tillhörighet. Speciellt bland nyanlända och familjer.
Nyheter

Studie: Folkbibliotek är viktiga för måendet

Folkbiblioteken har avgörande roll för samhällets välmående och sociala sammanhållning. Det är slutsatsen i en kanadensisk studie. Rapporten slår också fast att biblioteken är något av det mest värdefulla en stad kan bidra med till lokalsamhället.

9 feb 2026 • < 1 min

Sara Kärrholm med bakgrundsbild på mörka böcker och obskyra föremål.
Essä

Dark Academia – en genre växer fram på Booktok

Estetiska principer är centrala för bokinfluerarna på Tiktok. Kanske innebär det att synen på högt och lågt är på väg att luckras upp, skriver Sara Kärrholm, docent i litteraturvetenskap och lektor i förlags- och bokmarknads­kunskap vid Lunds universitet.

2 feb 2026 • 7 min