Svensk biblioteksförening: Ohållbart med obemannade skolbibliotek

7 okt 2019 • 2 min

Oro för minskade anslag och önskan om ändrad skollag för fungerande skolbibliotek. De är några punkter som Svensk biblioteksförening lyfter i sitt remissvar på förslaget till nationell biblioteksstrategi.

Mer resurser behövs till skolbiblioteken, anser Svensk biblioteksförening. Foto: Annika Clemens

En strategi för det samlade biblioteksväsendet behövs, anser Svensk biblioteksförening som ställer sig positiv till Kungliga bibliotekets förslag till en nationell biblioteksstrategi. En tydlig färdriktning med konkreta åtgärder behövs, anser föreningen.

Men i sitt remissyttrande påpekar föreningen även att resurserna som föreslås är knappa. 250 miljoner kronor årligen i ökat stöd räcker inte tror föreningen och skriver: ”Vi ställer oss frågande till om de medel som föreslås räcker till för att finansiera strategins förslag”. Föreningen påpekar också att det finns ett stort behov av att se till att medietillgången är likvärdig över hela landet.

Inte minst finns en oro för de ekonomiska utmaningar som många av landets kommuner står inför. Stora demografiska förändringar där andelen invånare i arbetsför ålder minskar väntas ge minskade intäkter och ökade kostnader. Då finns en överhängande risk att många kommuner och regioner drar ner på anslagen till biblioteken, befarar Svensk biblioteksförening. Redan förra året flaggade nästan var fjärde kommun för minskade anslag till folkbiblioteken, skriver föreningen i sitt remissvar.

Biblioteksföreningen delar problematiseringen av bristen på bemannade skolbibliotek. Ett nationellt kunskapscenter vore bra, liksom en stärkt e-medieförsörjning, men det löser inte den akuta bristen på skolbibliotekarier, skriver Svensk biblioteksförening. 1,5 miljarder kronor saknas för att nå en godtagbar bemanning, beräknar föreningen som har höga förväntningar på att regeringen ska infria sitt löfte om skolbiblioteken och ändra skollagen så att det tydligt framgår vilken bemanning som krävs.

Föreningen delar också den bedömning som finns i förslaget till biblioteksstrategi, att det behövs mer pengar för att stärka förutsättningarna för minoritetsspråken och för stärkt medieförsörjning för personer med annat modersmål än svenska.

Svensk biblioteksförening uppskattar också förslaget att peka ut en biblioteksmyndighet med uppdrag att stödja den nationella biblioteksutvecklingen.

Läs hela föreningens remissvar här.

0 kommentarer

Senaste nytt

Porträttbilder på Jonna Jonsson och Raymundo Vázquez
Nyheter

Sprider kunskap om AI till bibliotek och allmänhet

Raymundo Vázquez och Jonna Jonsson har tagits in för att höja AI-kompetensen i Jämtland-Härjedalen. "De som är kritiska till AI tjänar på att utbildas i ämnet för att de får hjälp att kunna känna sig mer skyddade eller säkrare i den här digitala eran."

13 nov 2025 • 2 min

Nyheter

Stadsbibliotekarie blir riksarkivarie

Daniel Forsman tar över som chef för Riksarkivet efter Karin Åström Iko. Han har varit chef för Stockholms stadsbibliotek sedan 2018 och var innan dess chef för biblioteket på Chalmers i Göteborg.

6 nov 2025 • 2 min

Debatt

Skolbiblioteken behöver nationellt stöd

Att räkna tjänster på skolornas bibliotek räcker inte, verksamheten måste också planeras, följas upp och utvecklas så att att det gynnar elevers lärande, skriver Anette Widenberg Helgesson. "För att det ska bli verklighet krävs stöd, särskilt för små kommuner med begränsade resurser."

6 nov 2025 • 2 min