Vill lägga 250 miljoner på biblioteken
15 sep 2017 • 2 min
Regeringen och Vänsterpartiet har kommit överens om att lägga 250 miljoner på biblioteken i den kommande budgeten. ”Vi vill att det ska finnas fler bibliotek”, säger Vänsterpartiets ekonomisk-politiske talesperson Ulla Andersson.

Under fredagseftermiddagen kom beskedet att regeringen och Vänsterpartiet efter budgetförhandlingar kommit överens om en satsning på biblioteken. 250 miljoner kronor läggs för att öka utbudet och tillgängligheten till biblioteksverksamheten.
– För oss är tillgången till bibliotek en viktig demokrati- och jämlikhetsfråga. Vi tycker därför att det här är en viktig satsning för att öka tillgången till bibliotekets rikedom, säger Ulla Andersson, ekonomisk-politisk talesperson för Vänsterpartiet, som tagit initiativ till satsningen.
Planen är att införa stödet på 250 miljoner nästa år och att det sedan ska återkomma under de följande två åren för att sedan bli permanent efter år 2020.
Exakt vad pengarna ska gå till är inte bestämt än.
– Vi vill att det ska finnas fler bibliotek och att tillgängligheten ska öka, det kan också handla om fler bokbussar eller filialer. På en del ställen kanske man behöver utöka öppettiderna eller utvidga verksamheter för att nå nya målgrupper.
Pengarna kommer att fördelas av Kulturrådet. Men hur de sedan sprids över kommunerna är inte heller klart än utan kommer att meddelas under hösten.
– Det får vi återkomma till eftersom vi inte diskuterat det än. Vi tycker från vår sida att det är viktigt att öka tillgängligheten i hela landet, att man har ett landsbygdsperspektiv, säger Ulla Andersson och fortätter:
– Det här är en bra satsning, jag är väldigt glad. Kunskap och bildning handlar om makt och ju fler som kan ta del av den desto bättre för samhällsutvecklingen.
Marie-Louise Rönnmark (S), är ordförande för Beredningen för kultur och fritidsfrågor på Sveriges kommuner och landsting, SKL. Hon är glad över nyheten.
– Jag välkomnar satsningen, den har ett signalvärde och är betydelsefull, säger hon och poängterar att det är viktigt att det satsas på biblioteken.
Huruvida 250 miljoner per år är en tillräckligt stor satsning vill hon inte svara på.
– Inga detaljer är klara än, men det är en bra början.
Tidigare i veckan meddelade kulturministern Alice Bah Kuhnke att regeringen också vill lägga 25 miljoner på ett digitalt kompetenslyft, läs mer om det nedan.
Karin Linder, generalsekreterare på Svensk biblioteksförening, ser med glädje på regeringens satsningar.
– Vilken fantastisk vecka med pengar i onsdags till regionbiblioteken och nu en historisk satsning på folkbiblioteken. Det här visar hur betydelsefulla de demokratiska värdena som biblioteken står för är, säger hon.
Läs mer:
http://biblioteksbladet.test/25-miljoner-till-digitalt-kompetenslyft/
Senaste nytt

Sista året för Stärkta bibliotek – här är hela listan
Enligt kulturminister Parisa Liljestrand har stödet för Stärkta bibliotek varit framgångsrikt. När det nu delas ut för sista gången väntar dock ministern på förslag på nya stödformer.
1 jun 2023 • 2 min

En outsider med uppdrag att förändra på insidan
Pamela Schultz Nybacka hade ett särskilt uppdrag när bibliotekarieutbildningen på Södertörns högskola startades: bredda rekryteringen. Men hittills har de nya studenterna varit svåra att locka.
31 maj 2023 • 7 min

"Vad är egentligen ett bibliotek?" Jag förstår inte frågan
Karin Linder om en frågeställning som ofta hörs i biblioteksvärlden. "Ett fegt sätt att genom låtsat problematiserande styra en framåtsyftande diskussion."
30 maj 2023 • 2 min

Utrensningen av böcker sprider sig – ”Bibliotekarierna de verkliga hjältarna”
Höj rösten och stötta varandra. Det är Nadine Farid Johnsons uppmaning till världens bibliotekarier i tider när utrensningen av böcker pågår på bibliotek och i skolor. Men, som vd för Amerikanska Pen i Washington, varnar hon också för att plocka bort böcker med daterade formuleringar från bokhyllorna.
26 maj 2023 • 5 min

Bibliotekschefen i Högsbo: ”Vi är så, så, så ledsna”
Grethe Österberg, bibliotekschef på Högsbo bibliotek, är ångerfull. Hela personalgruppen inser att inlägget om Lena Anderssons böcker var olämpligt. "Det var fel forum."
26 maj 2023 • 2 min

Skarpt och smart eller ett övertramp?
"Sista veckan innan löning! Vi har fyllt på skåpet i entréhallen med utgallrade böcker", skrev Högsbo bibliotek på Instagram intill en bild av böcker av Lena Andersson som sorterats ut. En oskyldig kommentar till författarens uppmärksammade artikel om hungrande barn? Eller ett oförsvarligt agerande av ett folkbibliotek?
25 maj 2023 • 4 min

Om förberedelser för en oviss framtid
Hur ska biblioteken stå redo för det framtiden bjuder på i form av såväl kriser som digital utveckling? Det var temat när Biblioteksdagarna 2023 drog i gång på onsdagen.
24 maj 2023 • 2 min

Många biblioteksanställda kritiska till anmälningsplikt
En stor del av de som är anställda på bibliotek är mycket kritiska till Tidöförslaget om att offentliganställda ska vara skyldiga att anmäla papperslösa. Fackförbundet Dik har frågat sina medlemmar och bara en liten del av de svarande tycker att förslaget är bra.
24 maj 2023 • < 1 min

Tryckfrihetsförordningen blir världsminne
Unesco har utsett tryckfrihetsförordningen till världsminne. Den var den första i världen att reglera rätten att uttrycka sig fritt och ta del av allmänna handlingar. Det unika källmaterialet finns bevarat på Kungliga biblioteket och på Riksarkivet.
22 maj 2023 • 2 min

Förskönande bild av bibliotek i totalförsvaret
Diskussionen om bibliotekens roll i totalförsvaret tenderar att bli förskönande. Det är viktigt att stå tryggt med fötterna i sin egen verklighet. Hur andra valt att organisera sig är inget facit, skriver Helene Öberg, ordförande i Svensk biblioteksförening.
22 maj 2023 • 2 min

Har nya bibliotekarier kunskaperna som behövs?
Under arbetet med nya numret av Biblioteksbladet skickades frågor till bibliotek om nyutbildade bibliotekariers kompetens. Svaren tyder på ett glapp mellan det verksamheterna behöver och det de nyutbildade har med sig.
19 maj 2023 • 2 min

Färre bibliotek – men besökarna är (nästan) tillbaka
Antalet folkbibliotek fortsätter att minska. Men 2022 års biblioteksstatistik visar att besökarna nästan helt har återvänt efter pandemin.
17 maj 2023 • < 1 min
0 kommentarer