Nr 1 / 2026
5 mar 2026
Numret om politik: Ledare › Många frågor att ställa till politiker. Men få vill prata med journalister. / Reportage › Vad ska hända med plikten? / Intervju › Svensk biblioteksförenings Silvia Ernhagen och Lisa Gemmel vill få upp bibliotek på den politiska agendan./ Essä › Lokala bibliotek deltar i kampen mot autokratin / Sista ordet: Helene Öberg om ett brittiskt år att ta efter
Fler e-tidningar
Senaste nytt
Efter orosanmälan: Dottern undviker biblioteket och läser sämre
Diyar Mahmood och hans elvaåriga dotter besökte biblioteket i Strömstad. Det slutade med en orosanmälan på grund av boken som dottern lånade, och att han JO-anmälde biblioteket. ”Det är som att bli behandlad som ett barn."
16 okt 2026 • 3 min
Replik: "Främja fri åsiktsbildning innebär inte att korrigera åsikter"
Soledad Cartagena vill nog inte sabotera demokratiska processer, men delvis blir det effekten, skriver Einar Ehn-Briem i en eplik på artikeln "Mina elever använde sin rösträtt – nu kallas de röstboskap".
16 okt 2026 • < 1 min
Barn lånade "dark romance"-bok – då orosanmälde biblioteket
En tioårig flickas boklån fick bibliotekspersonalen i Strömstad att göra en orosanmälan till socialtjänsten. Nu har flickans pappa JO-anmält biblioteket.
16 okt 2026 • < 1 min
Catharina Isberg vill ta över efter turbulensen
Efter år av turbulens inom Ifla kandiderar Catharina Isberg, bibliotekschef för biblioteken i Lund, till posten som organisationens ordförande. Hur tänker hon om den tid som varit och vägen framåt?
15 okt 2026 • 2 min

