Nr 4 / 2025
4 dec 2025
Numret om Booktok: Ledare › Booktok kommer med ett pris. Hur mycket får det kosta? / Reportage › Tiktok och Gutenbergs parentes / Intervju › Forskaren Tuva Haglund om ungas läsning och Tiktok / Essä › Sara Kärrholm om en genre som växer fram / Sista ordet: Silvia Ernhagen om valet nästa år
Fler e-tidningar
Senaste nytt
Gazas utplånade kulturarv uppmärksammas för lite
Biblioteksbladets chefredaktör om en granskning utan nyanser, underrapporterad ödeläggelse och veckan för förbjuden kultur.
5 okt 2026 • 2 min
Inte tid att läsa?
Bibliotekarier förväntas leda andra till litteraturen, men själva ges de sällan möjlighet att läsa på jobbet. Handlar det bara om tid och resurser? Eller också om oro över att böcker ska skicka fel signaler om vad ett folkbibliotek är?
2 okt 2026 • 8 min
"Mina elever använde sin rösträtt – nu kallas de röstboskap"
Inför valet uppmanade Soledad Cartagena sina elever att rösta. "Hur trovärdig är jag i deras ögon när de använde den demokratiska rättighet jag talade om och därför pekas ut som hot mot demokratin?"
30 sep 2026 • 2 min
Tar över halva driften i Nacka
En nystartad ekonomisk förening tar över de tre tidigare Axiell-drivna biblioteken i Nacka. Men ännu är avtalet inte undertecknat, och föreningen har inte fått besked om när det ska ske.
29 sep 2026 • 2 min

