Övertro på bibliometri?

21 jun 2012 • < 1 min

Är bibliometri en bubbla som kommer att brista inom fem år?  Eller är det tvärtom något som har etablerats för...

Är bibliometri en bubbla som kommer att brista inom fem år?  Eller är det tvärtom något som har etablerats för att stanna, som en självklar och dynamisk del av lärosätesbibliotekens verksamhet? Meningarna går isär.

 Höstens forskningsproposition kan än en gång komma att påverka bibliometrins roll. Den förra proppen förvandlade ju bibliometri till hårdvaluta. Hur som helst kanske det är dags att bredda begreppet och tala mer om ”mjuk bibliometri” istället för en fokusering på siffror och data som kan växlas in i pengar?

Bibliometri, som kan sammanfattas som statistik över publiceringar och citeringar av forskningsresultat, fick alltså en markant ökad betydelse genom 2008 års forskningspolitiska proposition. Den fastslog att bibliometriresultat ska utgöra underlag för tilldelning av offentliga medel till forskning. Resultaten påverkar också medelsfördelningen inom lärosätet och räknas som merit när tjänster ska tillsättas.

Samtidigt som bibliometrin har blivit en del av forskningsfinansieringssystemet är detta också ifrågasatt, främst ifråga om hur bibliometrin används…..

Läs mer BBL nr 5

0 kommentarer

Senaste nytt

Nyheter

Biblioteken går före under vecka för hållbarhet

Nästa vecka är det dags igen. Vecka 17 är veckan då biblioteken visar upp sig som möjliggörare för ett mer hållbart samhälle. I Örnsköldsvik finns pilotbiblioteket för projektet. "När världen brinner måste vi våga vara optimistiska."

17 apr 2025 • 3 min

Nyheter

Studie kring information i kris och krig

Hur ska information nå ut om det blir krig? Det har undersökts i en förstudie där både nyhetsmedier och bibliotek ingår. Tanken är att gå vidare med ett forskningsprojekt för att jobba fram en plan över hur information ska nå ut även till människor i utanförskap.

8 apr 2025 • 2 min