Replik: "Skolinspektionen har en begränsad syn kring medier"

17 jun 2026 • < 1 min

Maria Schedvin och Åsa Lundholm svarar på Skolinspektionens replik på debattartikeln "Tillsynen är ett hot mot skolbiblioteken".

Vi tackar för Skolinspektionens replik på vår artikel.

Skolbibliotekens medier är ordnade – både fysiskt och via webben. Skolbiblioteket är en del av skolans verksamhet och skolans digitala tjänster är också skolbibliotekets. Det är också så skolbiblioteket ska verka – som en del i skolan. I skolbiblioteket samlar vi alla våra resurser för eleverna på olika sätt.

Resurserna kan finnas i bibliotekslokalen, på webbplatser eller skolans intranät. Vi lär eleverna att själva söka upp böcker och reservera, visar de digitala verktyg som eleverna har tillgång till och ser till att rusta eleverna för att bli självständiga medborgare.

Ingenstans i skollag eller bibliotekslag kan vi se att det står att de analoga och digitala resurserna enbart behöver finnas i bibliotekslokalen. Det ska vara ett samlat, gemensamt och ordnat bestånd. Vi skulle gärna velat se en diskussion som handlar mer om vad beståndet består av än var medierna är placerade.

Vi uppfattar att man på Skolinspektionen har en begränsad syn kring medier. Vi upplever också att man inte förstår skillnaderna mellan folk- och skolbibliotek. Skolbibliotekens verksamhet vill gå framåt, inte bakåt!

Åsa Lundholm

Utvecklingsledare, Sigtuna 
Maria Schedvin
Skolbibliotekarie och skolbibliotekssamordnare, Eslöv

0 kommentarer

Vad tycker du?

BIBLIOTEKSBLADETS POLICY FÖR KOMMENTARER

Som gäst på Biblioteksbladets webbplats är du välkommen att kommentera och diskutera. Vi förväntar oss att tonen i kommentarerna är respektfull och att de håller sig till ämnet.

Vi raderar kommentarer som innehåller grovt språk, rasism, sexism, trakasserier, personliga påhopp, förtal, skvaller och lögner liksom ogrundade spekulationer om enskilda eller särskilda folkgrupper, samt kommentarer som inte håller sig till ämnet. Detsamma gäller länkar till ovanstående. Den som gör ett inlägg som strider mot gällande lagar kan personligen bli ansvarig för detta.

Vill du komma i kontakt med redaktionen direkt går det också bra att e-posta till redaktion@biblioteksbladet.se.