Replik: Väl fungerande verksamhet kräver övergripande styrning

3 jul 2020 • 2 min

Fokusbiblioteken i Linköping är mer än bara läsning och tillgång till bra bibliotek. Det skriver avgående skolbibliotekschefen Katarina Tollbäck Ericson i en replik till Erik Östman (M), ordförande i barn- och ungdomsnämnden.

Katarina Tollbäck Ericson, chef för fokusbiblioteken i Linköping.

Säkert vet Erik Östman att fokusbibliotek är mer än ”läsning och tillgång till bra bibliotek” utan även rätt utnyttjad ett pedagogiskt stöd i lärarnas undervisning, bland annat informationssökning och källkritik där bibliotekarierna har en bredare kompetens som efterfrågas i kursplanerna. Tyvärr vet inte alla politiker, skolledare, inte ens alla rektorer detta.

Erik Östman antyder att en utbyggnad av verksamheten är viktigt och pengar är inget problem. Varför då riskera denna viktiga verksamhet med 3-års avtal som lätt kan lockas sägas upp vid t.ex besparingar? Vad menar Erik Östman att fokusbibliotekarierna har missförstått?
För väl fungerande verksamhet krävs dessutom övergripande styrning, samarbete och utbyte av erfarenheter fokusbibliotekarierna emellan (för att bland annat främja likvärdighet mellan skolor). Nystartade skolor behöver dessutom en hel del hjälp att komma igång.
Att ersätta en heltids skolbibliotekschefstjänst med en samordningstjänst på 20 procent utan inflytande, säkerställer knappast detta viktiga arbete.
Angående ansvar för skolbiblioteken råder ingen tvekan, det står tydligt i läroplanen! Rektor ansvarar och skolbibliotekschefen är tänkt som ett stöd.

Med nuvarande organisation har Linköping fått 14 skolbibliotek i världsklass, (en utmärkelse som delades ut till 65 skolbibliotek i landet) varför inte fortsätta och förstärka detta arbete? Nej av någon anledning skall man” laga det som inte ens är trasigt”!

Förhoppningsvis kan debattartiklar liknande denna väcka intresse och bidra med kunskap om skolbibliotekens viktiga roll i dagens skola.

Katarina Tollbäck Ericson
Avgående skolbibliotekschef

 

Tidigare inlägg i debatten:

Erik Östman (M): Förändringar krävs för fler folkbibliotek

Folkbibliotekarierna: Varför laga något som inte är trasigt?

Läs mer: Protester mot att skolbibliotekschef tas bort

0 kommentarer

Senaste nytt

Nyheter

Skarpt och smart eller ett övertramp?

"Sista veckan innan löning! Vi har fyllt på skåpet i entréhallen med utgallrade böcker", skrev Högsbo bibliotek på Instagram intill en bild av böcker av Lena Andersson som sorterats ut. En oskyldig kommentar till författarens uppmärksammade artikel om hungrande barn? Eller ett oförsvarligt agerande av ett folkbibliotek?

25 maj 2023 • 4 min

Nyheter

Många biblioteksanställda kritiska till anmälningsplikt

En stor del av de som är anställda på bibliotek är mycket kritiska till Tidöförslaget om att offentliganställda ska vara skyldiga att anmäla papperslösa. Fackförbundet Dik har frågat sina medlemmar och bara en liten del av de svarande tycker att förslaget är bra.

24 maj 2023 • < 1 min

Nyheter

Tryckfrihetsförordningen blir världsminne

Unesco har utsett tryckfrihetsförordningen till världsminne. Den var den första i världen att reglera rätten att uttrycka sig fritt och ta del av allmänna handlingar. Det unika källmaterialet finns bevarat på Kungliga biblioteket och på Riksarkivet.

22 maj 2023 • 2 min

Krönika

Förskönande bild av bibliotek i totalförsvaret

Diskussionen om bibliotekens roll i totalförsvaret tenderar att bli förskönande. Det är viktigt att stå tryggt med fötterna i sin egen verklighet. Hur andra valt att organisera sig är inget facit, skriver Helene Öberg, ordförande i Svensk biblioteksförening.

22 maj 2023 • 2 min