Dödlig desinformation kommer uppifrån
15 okt 2020 • 4 min
Lögnerna om pandemin skördar liv. När forskare analyserade desinformationens ursprung gjorde de en överraskande upptäckt, skriver Martin Gelin.

Den vanligaste och mest inflytelserika källan för lögner om pandemin kom från USA:s president, upptäckte forskare som studerade desinformationen..
I krig är sanningen det första offret. Kriget mot coronapanemin har också präglats av livsfarliga lögner redan från första början. I januari, ett par veckor innan WHO uppgraderade coronaepidemin till en pandemi, bidrog Kinas statliga censur till att omvärlden fick bristfällig information om krisens allvar.
Sedan dess har hela världen kämpat med lögnerna, konspirationsteorierna och den skadlig information som spridits om viruset. I få länder är själva informationsproblemet så akut som i USA.
I en ny undersökning av Cornell University i New York har forskare analyserat 38 miljoner engelskspråkiga artiklar om pandemin, för att kartlägga hur skadlig information sprids.
De gjorde en överraskande upptäckt. Den vanligaste och mest inflytelserika källan för lögner om pandemin kom inte från någon obskyr konspirationssajt eller rysk trollfarm, utan från USA:s president.
“Det är mycket oroväckande och leder till verkliga konsekvenser för folks hälsa”, sade Sarah Evanega, en av forskarna bakom rapporten, till New York Times.
Av de 38 miljoner artiklar som granskades innehöll en dryg miljon myter, lögner, och felaktig information om exempelvis mirakelmedicin som påstods bota smittan. I nästan hälften av artiklarna var det Trump själv som spred lögnerna. Ingen annan källa kom i närheten.
Joshua Sharfstein, på Johns Hopkins University i USA, säger att det här gör USA till ett unikt land under pandemin, då lögner från vår egen president är “en av de främsta orsakerna” till att pandemin blivit så svår att stoppa här.
Att Trumps lögner får så stort genomslag beror inte bara på att han som president har Vita husets pressrum som sin personliga megafon. Den verkliga spridningen av Trumps lögner sker på sociala medier, där Trump blixtsnabbt når miljoner.
På Twitter, Facebook och Youtube är det sedan länge klart att allt material som överhuvudtaget rör Trump syns och sprids och når ut betydligt snabbare än innehåll som handlar om, säg, en torr medicinsk expert, som Vita husets egen hälsoexpert Anthony Fauci. Inför valet 2016 fick den som sökte på politiska frågor på Youtube sex gånger fler sökresultat med Trump-videor än med Hillary Clinton-videor.
Inför höstens val är Trumps genomslag på Facebook, Twitter och Youtube ungefär tio gånger starkare än Bidens genomslag. På Facebook har Trump under det senaste halvåret fått totalt 296 miljoner interaktioner, medan Biden fått knappt 32 miljoner interaktioner (som kommentarer och delningar).
Utöver de digitala plattformarna finns ett mäktigt ekosystem av servila högermedier, som ivrigt upprepar allt Trump säger, likt Bill och Bull. Mest känt är tv-kanalen Fox News, som Trump själv följer slaviskt. Men minst lika inflytelserika är ett växande nätverk av högerextrema sajter, som Daily Wire och Breitbart, som också når miljontals på sociala medier dagligen, där de förstärker Trumps budskap.
Daily Wire var fram till ganska nyligen en perifer samlingsplats för hat och fördomar. Men under pandemins värsta månader har sajten nått fler på Facebook än både New York Times och Washington Post tillsammans, enligt en granskning av teknikjournalisten Kevin Roose.
Det här har lett till ett oerhört stort glapp i synen på pandemin mellan de amerikaner som får nyheter från seriösa medier och de som enbart får nyheter från Trump-lojala högermedier.
Bland amerikaner som följer nyhetsmedier som CNN, NPR och Washington Post säger bara tre procent att Trump gjort ett bra jobb med pandemin, enligt en färsk rapport av Pew Research.
Bland amerikaner som får nyheter från högermedier som Fox News och konservativ talk radio säger däremot 90 procent att Trump gjort “allt han kunnat” för att stoppa pandemin.
En annan granskning, av nyhetssajten Axios, visar att falska rykten och konspirationsteorier spridits tio gånger snabbare på sociala medier under pandemin än under normala omständigheter.
Forskarna på Cornell kallar det här en “infodemic”, ett slags pandemi av skadlig information.
Att det här sker just nu är ingen slump. I ett halvt sekel har den amerikanska högern drivit ett öppet krig mot etablerade, seriösa nyhetsmedier.
USA:s avreglering av först radio och kabel-tv och sedan internets genomslag har gjort det möjligt för ideologiska extremister och konspirationsteoretiker att frodas.
Roger Ailes, som grundade Fox News, var rådgivare till Richard Nixon och försökte redan i början av 1970-talet, inspirerad av Sovjet, starta en propagandakanal för Nixon som skulle heta “Republikansk TV”. Först två decennier senare gick hans dröm i uppfyllelse, när han lanserade Fox News, som nu även efter Ailes egen bortgång blivit ett ovärderligt nav i Trumps informationssfär.
De senaste åren har samtidigt lokalmedierna krossats av en digital annonsmarknad, där Facebook och Google kammar hem runt 90 procent av intäkterna. 2004, när Facebook grundades, hade amerikansk dagspress i USA årliga annonsintäkter på 50 miljarder dollar. Förra året var intäkterna bara 14 miljarder dollar, samtidigt som antalet journalistjobb i USA halverats under samma period.
De mest anrika medieinstitutionerna, som NPR, New York Times eller PBS, har en trogen och stabil publik, men de får allt svårare att tränga igenom den konservativa informationsbubblan. Vi ser samma fenomen i Storbritannien och Sverige, där BBC och SVT allt mer ifrågasätts från de ideologiska ytterkanterna.
Sociala medier skapade inte dessa problem, men de har blivit en katalysator för livsfarliga lögner under en historisk pandemi. I USA skördar det nu dödsoffer, dagligen.
Martin Gelin
Dagens Nyheters korrespondent i New York. Tillsammans med Karin Pettersson utkom han 2018 med boken Internet är trasigt – Sillicon Valley och demokratins kris (Natur & Kultur).
2 kommentarer
Senaste nytt

Replik: Dik fördömer det gränslösa våldet i Gaza
Ingen organisation kan kanalisera allt engagemang i alla frågor. Men tillsammans är vi i civilsamhället – trots enskilda ofullkomligheter – en verklig kraft att räkna med, skriver Dik:s förbundsordförande Anna Troberg.
12 jun 2025 • 3 min

Är biblioteken inkluderande på riktigt?
Okunskapen om rasism, hbtqi-fientlighet och hot på bibliotek är stor, anser motionärerna bakom fyra förslag som nyligen behandlades på Svensk biblioteksförenings årsmöte. Mer måste göras, anser de.
12 jun 2025 • 4 min

Nu skiter jag i mitt fackförbund!
Ett fackförbund fegar inte ur och slänger sig med tomma ord, skriver bibliotekarien Soledad Cartagena som lämnar Dik i protest mot agerandet kring Gaza.
11 jun 2025 • 2 min

När kriget kom till Solomiansky-distriktets bibliotek
Mycket där påminner om den ryska statsterrorn. Men på den fullskaliga invasionens 1197:e dag blev kriget mer påtagligt än någonsin på Solomiansky-distriktets bibliotek i västra Kyiv.
10 jun 2025 • 4 min

Färre platser på högskolan trots stort behov
Söktrycket till bibliotekarieutbildningarna i Borås är högre än på många år. Ändå har antalet platser minskat. ”Vi vill inte jobba gratis.”
10 jun 2025 • 2 min

Arbetet med gemensam e-plattform måste börja nu
KB har fått uppdraget att förbereda en gemensam plattform för utlåning av digitala medier. Om det ska lyckas bör folkbiblioteken påbörja arbetet redan nu, uppmanar SKR.
9 jun 2025 • 2 min

Värdet av läsning kan inte reduceras till nytta och mätbarhet
Det är bra med satsningar på skolbibliotek och läsfrämjande, men de kan inte bara handla om att höja elevers skolbetyg. Ett annat skäl till att läsa som sällan får plats i debatten är att det kan vara en livlina, skriver Tommy Bildström, ledamot i Statens kulturråds läsråd.
5 jun 2025 • 3 min

De sätter ord på kriget
Bokutgivningen i Ukraina domineras av den fullskaliga invasionen. Biblioteksbladet har pratat med en barnboksförfattare som skriver för barn om kriget, och med två poeter som har egen erfarenhet av att strida vid fronten.
4 jun 2025 • 6 min

Alternativ konferens vill bli en fest för biblioteken
Trots pausade biblioteksdagar blir det en nationell bibliotekskonferens nästa år. ”Behövligt att ändå samla Bibliotekssverige.”
3 jun 2025 • < 1 min

”Biblioteken kommer att få göra statens arbete”
När Statens servicecenter stänger kontor kommer någon annan att behöva göra statens uppgifter på den orten, varnar Sveriges Kommuner och Regioner. Bland annat biblioteken.
2 jun 2025 • 1 min

Kriget försvårar skrivandet för Ukrainas mest kända författare
Andrej Kurkov är Ukrainas internationellt mest kända samtida författare. Rysslands invasion fick honom att sluta skriva. När han nu börjat igen söker han ögonblicken då det inte känns omoraliskt att ägna sig åt fiktion.
30 maj 2025 • 6 min

Replik: Vi behöver mer samarbete – inte mer polarisering
Anya Feltreuter om reaktionerna på hennes debattartikel om delade tjänster på skolbibliotek: "Sättet diskussionen förs på skapar en polarisering som jag befarar försvårar samarbetet."
28 maj 2025 • 4 min
Nyhetssajter som medvetet ljuger och sprider konspirationsteorier i främlingsfientligt syfte definieras överlag som högerextrema. Som du själv nämner har Shapiro bakgrund på just Breitbart, som de flesta medier i Sverige och USA benämner som högerextrem. Jag har själv intervjuat grundaren Andrew Breitbart, som utan tvekan var högerextrem.
Den enda skillnaden gentemot Daily Wire är tonläget, men innehållsmässigt är det i princip samma slags ofta påhittade eller grovt överdrivna skrämselpropaganda om invandring och brottslighet.
Ursäkta mig, men har man en artikel om desinformation så är det ju en klar fördel om den artikeln i sig inte sprider sådan. Vad jag syftar på är framförallt karaktäriseringen av Daily Wire som ”högerextrem” och ”en perifer samlingsplats för hat och fördomar”. Tvärtom skulle jag säga att detta är en förhållandevis mainstream-konservativ sajt (och såväl svenska som engelska Wikipedia beskriver den som just ”konservativ”). Grundad av den judiske debattören Ben Shapiro som inför förra presidentvalet lämnade mer radikala (men ändå måttligt ”högerextrema”) Breitbart eftersom han inte kunde ställa upp på dåvarande chefredaktören Steve Bannons okritiska stöd för Trump. Må sedan vara att Daily Wire är vinklad och ibland slarvar med fakta, men det är en helt annan kritik.