Bibliotek stängt efter hotfull situation och droghandel
29 okt 2024 • 2 min
Öppen droghandel och en hotfull situation mot personalen har lett till att biblioteket Garaget i Malmö har stängt hela höstlovet. Huvudskyddsombud krävde ett arbetet skulle stoppas och arbetsgivaren var överens. ”Vi delar bilden att arbetsmiljön inte är trygg.”

Biblioteket på Sofielund i Malmö håller stängt sedan en i personalen blev hotad och droger sålts utanför entrén.
Biblioteket Garaget på Sofielund i Malmö håller stängt hela höstlovet, sedan huvudskyddsombudet har lagt skyddsstopp efter att en i personalen upplevde sig ha blivit hotad av en besökare.
– Personal och närmaste chef behöver arbeta fram tryggare rutiner för att biblioteket ska kunna öppna, säger Åsa Sandström, stadsbibliotekarie i Malmö.
– Vi har haft ett antal incidenter, men förra veckan hade vi ett regelrätt hot mot en i personalen på en helt ny nivå som vi inte har sett förut. Och vi har sett öppen droghandel utanför entrédörren.
Det var förra veckan som den hotfulla situationen, som enligt Åsa Sandström var värre än tidigare incidenter, inträffade. Enligt polisanmälan skedde det efter att ett gäng unga män, som ofta vistas på biblioteket, hade visats ut för att de hade uppträtt störande. När en av dem kom tillbaka var det tillsammans med ytterligare en person som hade med sig en stor hund till entrén. Personalen upplevde att det gjordes i syfte att skrämmas och upplevde händelsen som obehaglig.
Parallellt med den hotfulla situationen har alltså droger sålts öppet utanför bibliotekets entré, också på ett sätt som inte har förekommit tidigare, berättar Åsa Sandström.
Situationen bedömdes så allvarlig att huvudskyddsombudet lade skyddsstopp. Arbetsgivaren var överens med huvudskyddsombudet om att arbetsmiljön inte var trygg. Biblioteket håller stängt sedan i onsdags och planen är att öppna igen på måndag efter höstlovet.
– Det är jättesorgligt att lägga skyddsstopp, det är inget någon vill ha. Men i det här läget tror jag att det är en bra åtgärd, säger Åsa Sandström.
– Att det sammanfaller med läslovet gör det bara tråkigare. Men det indikerar att vi ser allvarligt på när det blir för otryggt. Och när det är otryggt för personalen är det också otryggt för besökare.
Biblioteket Garaget ligger i en stadsdel med många utmaningar, enligt Åsa Sandström. Men hon understryker att skyddsstoppet inte har med det att göra, utan att det hör samman med det hot som utfärdades och med den öppna droghandeln.
– Skyddsstoppet gäller en specifik händelse.
Ambitionen är att biblioteket ska öppna igen på måndag den 4 november. Men innan det kan ske görs en bedömning av säkerheten på arbetsplatsen i slutet av veckan. Huvudskyddsombudet kan förlänga stoppet om arbetsmiljön är fortsatt otrygg.

Den hotfulla situationen har fått brottsrubriceringen ofredande av polisen, då inget hot uttalades. Någon förundersökning har inte inletts.
– Vi hade ingenting att gå vidare på, säger Nils Norling, polisens presstalesperson i Malmö.
– Men man ska vara väldigt tydlig med att bara för att vi inte inleder förundersökning innebär det inte att ärendet är bortglömt. Om det inkommer information som gör att vi kan arbeta vidare så gör vi det.
Fakta Skyddsstopp
- Skyddsstopp, eller skyddsombudsstopp, kan utfärdas av skyddsombud om det finns en omedelbar och allvarlig fara för arbetstagares liv eller hälsa.
- Om arbetet hotar någons liv eller hälsa kan skyddsombudet då avbryta pågående arbete.
- Faran som hotar ska vara allvarlig och omedelbar.
- Det gäller för både anställd och inhyrd arbetskraft.
- Källa: Arbetsmiljöverket
Senaste nytt

Hat och hot, AI och skolbibliotek – se samtalen från Almedalen
Nu går det att se ett urval av paneldiskussionerna på Biblioteksarenan, scenen för biblioteksfrågor under årets Almedalsvecka. Med det önskar vi trevlig sommar!
3 jul 2025 • < 1 min

Samtal om samhälle, demokrati och bibliotek i Visby
Hur påverkas demokratin när studieförbunden måste dra ner på en tredjedel av verksamheten? Och är det okej att förolämpa varandra på nätet? Det och många fler frågor debatterades på Biblioteksarenan i Almedalen.
27 jun 2025 • 4 min

Stockholms satsning – frö till nationell e-plattform?
Biblioteket Play startades för att Stockholms stadsbiblioteks program skulle nå utanför det fysiska rummet. Målet är att det ska bli en gemensam plattform för biblioteken i Sverige.
27 jun 2025 • 4 min

Små resurser för att skydda kulturarvet
Underhållet är eftersatt på Ukrainas ledande nationalbibliotek. Behovet av digitalt bevarande är stort, men det stöd som har getts hittills är som droppar i havet.
25 jun 2025 • 5 min

Lag om säkerhet kan försvåra för bibliotek
2024 fanns det 342 integrerade folk- och skolbibliotek i Sverige. Frågan är hur många av dessa som påverkas när den nya lagen om säker skola börjar gälla den 1 juli.
24 jun 2025 • 3 min

Biblioteket öppet när campus stänger till följd av demonstrationer
Campus Blåsenhus på Uppsala universitet har flera gånger stängt för allmänheten på grund av att demonstranter tagit sig in. Då har biblioteket behövt påminna om att bibliotek ska vara öppna för alla.
23 jun 2025 • 3 min

Rysk litteratur förbjuds i Ukraina
Nästan 600 böcker i Ukraina har förbjudits för att de anses innehålla rysk propaganda. ”Syftar till att likvidera Ukrainas självständighet.”
19 jun 2025 • 2 min

Subtil underbemanning hotar tryggheten
För många symboliserar bibliotek det goda samhället. Men för att det ska fortsätta vara så måste all bibliotekspersonal arbeta under rimliga villkor, skriver Leodan Rodriguez.
18 jun 2025 • 3 min

En hel dag om bibliotek på Almedalens finaste scen
Biblioteksarenan är politikerveckans plats för samtal om bibliotek och frågor som rör dem. Notera onsdagen den 25 juni på Almedalsbibliotekets barnavdelning.
17 jun 2025 • < 1 min

Föreningen: Stora luckor i AI-kommissionens förslag
Svensk biblioteksförening uppskattar att AI-kommissionen ser bibliotekens potential när Sveriges befolkning ska folkbildas om AI. Men viktiga behov och utmaningar nämns inte ens i förslaget, skriver föreningen i sitt remissyttrande.
16 jun 2025 • 2 min

Bokprat ger hopp och känsla av normalitet
Ukrainska författare åker med böcker till bibliotek på krigshärjade och tidigare ockuperade platser. Biblioteksbladet var med på en resa i Tjernihiv-regionen.
16 jun 2025 • 11 min

Prisas för uppsats om skolbibliotek – ”Finns stora luckor”
Skolbibliotekarien och studenten Peter Frövik gick bort 2024. Till hans minne har nu ett uppsatspris instiftats. Lovisa Thelander är den första mottagaren.
13 jun 2025 • 2 min
0 kommentarer