Biblioteken i Göteborg räddas

16 dec 2019 • < 1 min

Göteborgs stad stor inför stora besparingar och sex bibliotek fanns med bland sparförslagen. Nu meddelar det politiska styret att de inte tänker röra biblioteken.

– De blir kvar som de är, säger Ann Catrine Fogelgren (L), ordförande i kulturnämnden.

I budgetförslaget som nämnden ska ta ställning till på måndagseftermiddagen radas flera förslag på var besparingarna i storleksordningen 30 miljoner kan göras. Bland förslagen fanns stängningen av sex bibliotek i Göteborg.

Men Alliansen som styr i Göteborg har alltså bestämt sig på att inte stänga något av biblioteken. De ska i stället spara på annat. Vad det är vill dock inte Ann Catrine Fogelgren säga än.

– Det kan vi inte presentera förrän när vi har sammanträde i eftermiddag. Det är inte klart än, säger hon till Biblioteksbladet på måndagsmorgonen.

0 kommentarer

Senaste nytt

Ledare

Omfamna, bemästra och använd AI

Bilderna i nya numret av Biblioteksbladet är AI-genererade. Skulle tidningen även kunna skrivas av en chatbot? "Svaret är nej, men jag ändrar mig kanske om någon lyckas instruera en AI att skriva texter som berör på samma sätt som Annika Nordenskiölds bilder", skriver Thord Eriksson.

30 nov 2023 • 2 min

Digitalisering

Gammal data hotas av utrotning

Med språk hämtat från naturvetenskapens larm om utsatta djurarter listar Digital Preservation Coalition hotade ”digitala arter”. Några är på väg att försvinna, andra är redan så gott som borta – och följderna är förödande, varnar organisationen.

28 nov 2023 • 3 min