Regeringen vill utöka bibliotekssekretessen

21 jun 2017 • 2 min

Bibliotekssekretessen behöver uppdateras och börja gälla för bibliotekets datorer. Det tycker regeringen som nu vill ändra offentlighets- och sekretesslagen.

Foto: Istock.
Foto: Istock.

I går lämnade regeringen in sitt förslag till riksdagen som handlar om att man vill se ett bättre sekretesskydd för enskilda. Regeringen föreslår en rad ändringar i offentlighets- och sekretesslagen. Bland annat att bibliotekssekretessen, som i dag gäller för bland annat uppgifter om boklån, också ska omfatta uppgifter som rör enskildas användning av informationsteknik på biblioteken.

Regeringen menar att de sökningar som enskilda gör på bibliotekets datorer kan sparas automatiskt i datorn, och att sådana uppgifter kan vara av ”integritetskänslig natur”. Även om det inte är så vanligt att uppgifterna är integritetskänsliga, konstaterar regeringen, så kan det hända att någon vill göra sökningar som rör exempelvis sjukdomar eller sexuell läggning.

Anledningen till att man lägger fram det här förslaget nu beror på att den här typen av frågor inte var aktuella när bibliotekssekretessen infördes. Man skriver att den möjligheten inte fanns ”för enskilda besökande på bibliotek att göra internetsökningar på ett biblioteks dator eller att på annat sätt använda sig av informationsteknik i biblioteksverksamhet som finns nu”.

Regeringen har fått frågor från både Helsingborgs tingsrätt och Stockholms kommun som handlar om hur man ska tolka regeringens förslag. Ska det endast gälla bibliotekets datorer? Hur hanterar man de uppgifter som registreras i samband med att enskilda använder egna plattformar, exempelvis laptop eller läsplatta, och surfar på bibliotekets wifi? Som svar på det skriver regeringen att deras förslag gäller oavsett om folk använder bibliotekets eller sin egen utrustning.

Om regeringen får som den vill börjar lagändringarna att gälla från 1 januari nästa år.

Läs mer: 

http://biblioteksbladet.test/ilshammar-positiv-till-utokad-sekretess/

0 kommentarer

Senaste nytt

Nyheter

Upprop för hotat bibliotek

Raoul Wallenberg-institutets bibliotek för mänskliga rättigheter hotas av nedläggning. Nu har juristerna Izabell Zaza och Amanda Bergqvist organiserat ett upprop för att försöka rädda biblioteket.

12 feb 2025 • 2 min

Debatt

Replik: Iselid är sen på bollen

Samtal om förhandlingar om e-böcker pågår redan, skriver Stefan Persson från Läromedelsföretagen i ett svar i debatten om svensk kurslitteratur. Han konstaterar att Lars Iselids alternativ ”låter mer som en from förhoppning än en realistisk lösning.”

6 feb 2025 • 3 min

Debatt

Replik: Vi måste börja med det mest akuta

Per Kornhall gläds åt att kurslitteraturens kris har nått debattsidorna och framhäver återigen de fem förslag som Läromedelsförfattarna har presenterat. ”Om vi vill förbli en stark kunskapsnation måste vi agera – och det nu.”

3 feb 2025 • < 1 min