Därför gjorde Biblioteksbladet ett temanummer om Ukraina

3 dec 2025 • 2 min

Varför åkte Biblioteksbladet till Ukraina? Frågan ställdes i schweiziska Bern på tisdagskvällen under en vernissage med tidningens bilder, tagna av Åke Ericson.

Biblioteksbladets temanummer om Ukraina väckte intresse hos organisationen Ukraine Culture Network, UCN, med säte i den schweiziska huvudstaden Bern. Resultatet blev en utställning med bilder av fotografen Åke Ericson som gjorde reportageresan tillsammans med tidigare biträdande riksbibliotekarien Lars Ilshammar och mig.

På tisdagskvällen var det vernissage på Kornhaus-biblioteket i centrala Bern, och ett samtal under ledning av Christian Schoenenberger från UCN, som tidigare varit Schweiz ambassadör i bland annat Stockholm och Kyiv. I panelen satt Viktoriia Polova från den ukrainska biblioteksföreningen, författaren Kateryna Yehorushkina som representerade ukrainska PEN samt Lars Ilshammar och jag själv.

Viktoria Polovaa gav en bild av en hårt drabbad sektor med 10 procent av biblioteken skadade eller helt förstörda. Hon förklarade att de befintliga biblioteken behöver litteratur på ukrainska och olika typer av utrustning, inte minst för att säkra elförsörjningen under ständiga avbrott.

Kateryna Yehorushkina lyfte fram de nästa 300 personer ur den litterära sfären – inte bara författare, utan också förläggare, översättare osv – som har dödats under kriget.

Andrej Kurkov
Den ukrainska författaren Andrej Kurkov fanns i publiken och fördjupade bilden av den ryska aggressionen mot Ukraina. Kurkov deltar på onsdagen i ett panelsamtal om hur kriget påverkar ukrainska författare och landets litteratur, under ledning av Biblioteksbladets chefredaktör Thord Eriksson. Foto: Åke Ericson

Lars Ilshammar – historiker i grunden – gav bakgrunden till att biblioteken, arkiven och museerna av allt att döma är måltavlor för anfallskriget. Alltså att det ryska förtrycket har flerhundraåriga anor och åtminstone sträcker sig tillbaka till tidigt 1700-talet, och att förtrycket alltid – då som nu – har inneburit förnekande av språk, litteratur och kultur. Andrej Kurkov, Ukrainas internationellt mest kända författare, satt i publiken och hjälpte till att fördjupa bilden.

LÄS OCKSÅ: Kriget försvårar skrivandet för Ukrainas mest kända författare

Själv fick jag svara på frågan varför Biblioteksbladet gjorde detta temanummer. Jag sa som vanligt att Rysslands anfallskrig ofrånkomligen berör alla utanför Ukraina, och att det därför borde vara en angelägenhet för varje specialtidskrift att spegla hur dess samhällsområde berörs.

Programmet fortsätter på onsdagen med två panelsamtal, ett om bibliotek i landet och ett om tillståndet för Ukrainas författare och litteratur.

Hela Biblioteksbladet nummer 2, 2025, handlar om Ukraina. Den finns att läsa här.

0 kommentarer

Vad tycker du?

BIBLIOTEKSBLADETS POLICY FÖR KOMMENTARER

Som gäst på Biblioteksbladets webbplats är du välkommen att kommentera och diskutera. Vi förväntar oss att tonen i kommentarerna är respektfull och att de håller sig till ämnet.

Vi raderar kommentarer som innehåller grovt språk, rasism, sexism, trakasserier, personliga påhopp, förtal, skvaller och lögner liksom ogrundade spekulationer om enskilda eller särskilda folkgrupper, samt kommentarer som inte håller sig till ämnet. Detsamma gäller länkar till ovanstående. Den som gör ett inlägg som strider mot gällande lagar kan personligen bli ansvarig för detta.

Vill du komma i kontakt med redaktionen direkt går det också bra att e-posta till redaktion@biblioteksbladet.se.