Varför går allt så långsamt?

27 nov 2020 • < 1 min

Trögheten bottnar i okunskap. Biblioteksbladet går på djupet med skolbiblioteken.

Senaste numret Biblioteksbladet, Skolnumret, ägnar vi åt skolbibliotek. Här ekar samma grundfrågor som i förra numrets tema om digitaliseringen av kunskapsarvet:
Varför går allt så orimligt långsamt?
Varför händer det så lite när alla skulle tjäna på att det hände mer och snabbare?

I fallet med skolbiblioteken bottnar trögheten i en utbredd okunskap hos de som kan bereda vägen för förändring, det vill säga kommunpolitiker och rektorer.

Det verkar samtidigt vara en okunskap som många är ödmjukt medvetna om och beredda att göra något åt. I Göteborg är det grundskolerektorernas önskan som har legat bakom den kommunala skol­biblioteksplan som antogs i höstas. Att samma vilja till förändring finns hos skolledare över hela landet, syns i svaren på enkäten som presenteras på sidorna. Goda nyheter tonar fram där.

Rektorer tror på större betydelse för skolbiblioteken

Redan nu, innan Gustav Fridolin har hunnit lägga fram sin utredning, tycks det börja hända något kring skolbiblioteken.

Vi kommer att fortsätta göra tidningar som koncentreras till frågor med anknytning till bibliotekssfären. Oavsett vilka ämnen vi väljer kan det nog inte uteslutas att frågorna om varför det går långsamt och händer så lite kommer att fortsätta eka i spalterna.

Hela tidningen hittar du här.

0 kommentarer

Senaste nytt

Nyheter

Är biblioteken inkluderande på riktigt?

Okunskapen om rasism, hbtqi-fientlighet och hot på bibliotek är stor, anser motionärerna bakom fyra förslag som nyligen behandlades på Svensk biblioteksförenings årsmöte. Mer måste göras, anser de.

12 jun 2025 • 4 min

Reportage

De sätter ord på kriget

Bokutgivningen i Ukraina domineras av den fullskaliga invasionen. Biblioteksbladet har pratat med en barnboksförfattare som skriver för barn om kriget, och med två poeter som har egen erfarenhet av att strida vid fronten.

4 jun 2025 • 6 min