Läsfrämjande och demokrati på årets biblioteksprogram
11 maj 2021 • < 1 min
I dag släpper Bokmässan delar av sitt program riktat mot biblioteken. Digitalisering, läsfrämjande, demokratifrågor och språkutveckling finns på agendan.
Först 2022 räknar Bokmässan med att kunna ta emot besökare som förr. Årets mässa blir en hybridvariant och hålls även digitalt.
Hela Bokmässans program släpps i slutet av augusti. Men redan nu släpps ett smakprov som en aptitretare för höstens hybridmässa. Och med det möjligheten att lämna intresseanmälan för att köpa biljetter som släpps senare i maj.
På biblioteksscenen samtalas bland annat om effekterna av Kulturrådets satsning på läsfrämjande i utsatta områden samt om hur digitala verktyg kan vara till hjälp för att nå verksamhetsmålen. Andra frågor som kommer upp till diskussion handlar om varför det knappt finns någon litteratur på teckenspråk och hur pandemin och restriktionerna har påverkat vår demokrati.
Läsambassadör Bagir Kwiek kommer att finnas på plats och tala om vikten av tillgång till litteratur för språkutvecklingen. Dessutom ska såväl Årets skolbibliotek som Årets bibliotek prisas.
Årets bokmässa blir en hybridvariant som delvis är digital och delvis fysisk, med förbokade biljetter för ett fåtal som släpps in för att ta del av seminarier på plats i Göteborg.
Tema för Bokmässan 2021 är demokrati läsfrämjande och nordisk litteratur. Bokmässan hålls den 23-26 september och direktsänds på Bokmässan play.



0 kommentarer