Annons
Annons

Habo: "Vi skulle behöva jobba mer med läsning"

20 feb 2024 • 3 min

I Habo går läsningen ner, något som bibliotekschef Ingrid Sjöberg skulle vilja jobba mer med på biblioteket. Men resurserna räcker inte till det när drygt 400 000 kronor måste sparas.

Många barnfamiljer flyttar in i Habo och biblioteket skulle behöva jobba mer med läsfrämjande, enligt bibliotekschefen. Foto: Annika Clemens

Ingrid Sjöberg är bibliotekschef i Habo. Hon har 408 000 kronor mindre att röra sig med i årets budget jämfört med 2023.

Det innebär att biblioteket kommer att ha svårt att jobba lika mycket uppsökande mot skola, förskola och äldreomsorg. Bland annat beror det på att de måste dubbelbemanna kvällstid eftersom arbetsmiljön har blivit mer otrygg. De har haft problem med ungdomsgäng. Samtidigt riskerar bokcirklarna, de så populära, också att stryka på foten.

Ingrid Sjöberg, bibliotekschef i Habo.

– Vi skulle behöva mer personal. Det är en väldigt expansiv kommun där det byggs mycket och det kommer in väldigt många barnfamiljer. Vi är kanske den yngsta kommunen i landet, säger Ingrid Sjöberg.

I stället har de tvingats gå från 4,7 till 4,5 tjänster samtidigt som hon menar att de skulle behöva utöka med minst 1,5 tjänster för att jobba med barn och unga.

– Vi ser att läsningen går ner och behöver jobba mer med det. Men det kan vi inte göra nu, förklarar Ingrid Sjöberg.

Nu i mars ska Habo bibliotek byta biblioteksdatasystem, till Koha från Axiell. Genom bytet skulle man spara 106 000 kronor som skulle kunna läggas på e-böcker och andra medier. Istället såg fritids- och kulturförvaltningen en chans att dra in den peng som skulle sparas. Dessutom minskades en barnbibliotekarietjänst från 70 procent till 50 procent och en kulturutvecklartjänst på 50 procent skapades.

– Det är ju absolut bra med en sådan tjänst men det var inte vad jag behövde. Förra året lyckades jag i alla fall höja e-bokstaket lite grann så vi kunde låna ut lite mer. Men nu har jag fått dra åt svångremmen ordentligt så i januari gick budgeten i taket i mitten av januari och då kunde vi inte låna ut fler e-böcker. Då innebär det att vi inte hänger med i utvecklingen, säger Ingrid Sjöberg.

Hon återkommer till att det blir fler och fler barn och unga i kommunen och det kan bli så att de måste omfördela personalresurserna de har på biblioteket. Därmed skulle det bli mindre och mindre satsning på vuxna för att de ska kunna jobba mer med de prioriterade grupperna.

– Men vi kommer inte att kunna synas lika mycket utanför bibliotekets väggar. I förlängningen gör det att färre nya besökare, färre nya läsare, kommer att hitta till oss. Det är i skolan vi når barnen som inte har föräldrar som går till biblioteket. Vi kan inte heller ha den variation på medier, den bredd som vi vill ha. Vi vill inte bara erbjuda bestsellers. Man ska kunna upptäcka annat också, säger Ingrid Sjöberg.

Hon suckar och säger att hon, apropå världsläget, känner att kulturen behövs mer än någonsin.

Habo bibliotek måste klara sig på 408 000 kronor mindre i år jämfört med 2023. Foto: Annika Clemens

0 kommentarer

Senaste nytt

Nyheter

Klarlagt om Isak Collijn och nazismen

I höstas stoppades utdelningen av Collijnpriset, uppkallat efter Isak Collijn som var riksbibliotekarie i början av 1900-talet. Orsaken var misstankar om att han sympatiserade med den nazistiska ideologin. Allt tyder på att det verkligen var så.

28 feb 2026 • 4 min

Debatt

Man kan inte anställa fram ett skolbibliotek

Nyexaminerade skolbibliotekarier får ofta sitt första jobb som ett utvecklingsuppdrag utan ramar, mandat eller stöd. När organisationen saknas blir anställningen en ersättning för ledarskap – och verksamheten börjar om varje gång någon slutar.

25 feb 2026 • 3 min